Wegwerpbekertjes in de ban, afwasbare kantoormok is de nieuwe norm
Geen wegwerpbekertje, maar een eigen mok op kantoor. Daar valt (bijna) niet meer aan te ontkomen door nieuw kabinetsbeleid. Vanaf 2023 zijn (plastic) wegwerpbekertjes uit den boze.
Staatssecretaris Steven van Weyenberg (D66, Infrastructuur en Waterstaat) schrijft in een Kamerbrief dat kantoormedewerkers in 2023 in principe alleen nog afwasbare bekers dienen te gebruiken. Toch komt er geen totaalverbod op de koffiebekertjes. De staatssecretaris meldt dat op kantoor, bij een snackbar of in een winkel alsnog gebruik kan worden gemaakt van niet-duurzame producten, als het bedrijf voor hoogwaardige recycling zorgt en de producten gescheiden inzamelt.
Daar zijn strenge voorwaarden aan verbonden. Zo moet in 2023 75 procent van alle gebruikte wegwerpbekertjes apart worden ingezameld en vanaf 2026 gaat het al om 90 procent. Ook komen er strengere regels voor niet-duurzame verpakkingen voor kant-en-klaarvoedsel. Voor wegwerpverpakkingen voor kant-en-klaarmaaltijden, zoals bijvoorbeeld maaltijdsalades, moet extra worden betaald of ze moeten verpakt zijn in herbruikbaar materiaal.
Lastig te recyclen
Volgens Van Weyenberg gooien we jaarlijks ruim zeven miljard plastic wegwerpbekers en voedselverpakkingen weg, omgerekend negentien miljoen stuks per dag. Deze materialen zijn vaak lastig te recyclen. Denk bijvoorbeeld aan papieren koffiebekers die vaak toch nog een laagje plastic bevatten om warme dranken vast te houden. Toch zijn er volgens de staatssecretaris voldoende duurzame alternatieven.
Dat laatste wordt bevestigd door Tim Schoenmakers van de Belangenvereniging Tankstations (BETA). Volgens hem zijn de afgekondigde maatregelen in de praktijk ‘niet zo ingewikkeld’ voor tankstations; locaties waar veel koffie en thee wordt gedronken. ,,Veel wegwerpbekertjes zijn nu al gemaakt van materiaal dat 100 procent recyclebaar is. Het zijn vooral de plastic dekseltjes waar we vanaf moeten. Ik denk dat de markt voldoende tijd heeft om hier op te anticiperen en voor alternatieven zal zorgen. Dat zag je ook toen de plastic tasjes in winkels in de ban werden gedaan. We wennen er snel aan.’’ Schoenmakers vermoedt dat chauffeurs vanaf 2023 vaker een eigen mok of thermosfles mee zullen nemen om bij tankstations koffie of thee te tappen.
Eisenpakket
Ook bij leveranciers van koffieautomaten, zoals Jacobs Douwe Egberts (JDE), wordt het nieuwe eisenpakket niet gezien als een groot obstakel. ,,Alle koffiebekers, ongeacht het materiaal waarvan ze gemaakt zijn, zijn recyclebaar mits ze op de juiste manier worden ingezameld en verwerkt. Die afvalinzameling gebeurt door onze klanten zelf. Daarnaast wordt weleens vergeten dat onze papieren bekers tot vier keer kunnen worden hergebruikt’’, aldus een JDE-woordvoerder.
Afgelopen zomer is ook het verbod op onder meer plastic rietjes en roerstaafjes ingegaan. En sinds 1 juli is er ook statiegeld op kleine plastic flesjes. Vanaf volgend jaar komt daar statiegeld op blikjes bij. De maatregelen zijn bedoeld om wegwerpplastic en zwerfafval terug te dringen. Aangezien hier Europese afspraken over zijn gemaakt, moet elke EU-lidstaat hieraan voldoen.
Beluister hier onze podcast Geld Dichtbij:
Bekijk onze meest bekeken nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Vermogen Facebook-topman Mark Zuckerberg maakt recordsprong, hij is nu 11,5 miljard euro meer waard
Het vermogen van Mark Zuckerberg, topman van Facebookmoeder Meta Platforms, heeft donderdag een recordsprong gemaakt van 12,5 miljard dollar, omgerekend zo’n 11,5 miljard euro. Dat gebeurde nadat Zuckerberg bij de publicatie van de kwartaalcijfers aankondigde dat 2023 een ‘jaar van efficiëntie’ zal worden voor Meta. -
Koken & Eten
Hygiëne in de keuken: maak ook je kruidenpotjes af en toe goed schoon
Veel gevallen van voedselvergiftiging ontstaan thuis, aldus het RIVM. De meeste bacteriën in de keuken denk je waarschijnlijk te vinden in de keukenhanddoek, vuilnisbak of snijplank, maar uit een nieuwe studie blijkt dat kruidenpotjes nog grotere bacteriemagneten zijn. -
Aantal faillissementen stijgt, maar blijft historisch laag
Het aantal faillissementen neemt toe. Maar er gaan nog steeds historisch weinig bedrijven bankroet blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). -
PREMIUM12
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen. -
PREMIUM
Wegwerpplastic in de ban, snackbars zoeken alternatief: ‘Frietje zal duurder worden’
Rietjes, bestek en wattenstaafjes van wegwerpplastic zijn sinds dit weekend verboden. Snackbars en supermarkten moesten een deel van hun assortiment en verpakkingen vervangen. ,,De kans is groot dat een bakje friet duurder wordt.’’
-
PREMIUM
Amazon, Google, Microsoft: het regent ontslagen in de Amerikaanse techwereld
Vandaag maakte Alphabet, het moederbedrijf van Google, bekend dat het wereldwijd zo’n 12.000 banen schrapt. Ook techgiganten Microsoft en Amazon schrappen tienduizenden banen, en dit zijn zeker niet de enige voorbeelden van techbedrijven die hard in het personeelsbestand snijden. Wat is er aan de hand in Silicon Valley? -
-
-
Koken & eten
Waarom een ijsje met een houten lepel eten voor sommige mensen verschrikkelijk is
Er doen veel verhalen de ronde over eten en drinken. Deze week: houten ijslepels. Laura Obdeijn zoekt uit het zit. -
Dit zijn de goedkoopste auto's voor private lease
Met private lease kun je voor een vast bedrag in een gloednieuwe auto rijden. Nagenoeg alles is inbegrepen: of het nu wegenbelasting, de verzekering, onderhoud of pechhulp is, je hoeft er niet over na te denken. Dit zijn de goedkoopste modellen.