Erik vervangt glas in lood in kerken: ‘Het is mooi, ambachtelijk werk’
Glasatelier Friso uit Ede herstelt deze week de zes gotische glas-in-loodramen van de historische Hervormde kerk in Valburg. Bewust is voor een warme periode gekozen. Dan is het lood zachter en eenvoudiger te bewerken, is de uitleg van glazenier Erik van Velthuizen.
,,Rond de 20 graden, zonnetje erbij, mooier kan het eigenlijk niet.” Kerkramen herstellen blijft ambachtelijk werk, zijn bedrijf is erin gespecialiseerd. ,,Wij hebben onlangs in de Koepelkerk in Renswoude 46 panelen vervangen, ook aan de Hervormde kerk in Lunteren doen we alle reparaties met glas.”
,,Bij een klus als in Valburg werken we loodprofielen iets open”, zegt de inwoner van Elst (Utrecht). Vervolgens zetten we het nieuwe stukje glas erin, iets kleiner dan het oorspronkelijke. Anders krijg je het nooit passend. Dat is millimeterwerk.”
Vandalisme en schoonmaakwerkzaamheden
Van de 2500 ruitjes in het Rijksmonument zijn er 120 vervangen. De kapotte of gescheurde ruiten, veroorzaakt door vandalisme en schoonmaakwerkzaamheden, zorgen voor waterschade aan de binnenzijde van de kerk. De antieke ruitjes worden ingeruild voor met de mond geblazen glas uit Duitsland.
,,We hebben allerlei kleuren op voorraad, maar voor glas in lood voor kerken moet je vaak echt op zoek bij gespecialiseerde leveranciers. Dat is ook weer een uitdaging. Het nieuwe glas moet wel passen in het geheel.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Getest: Dit is de beste inbouw-combimagnetron
Wat is de beste inbouw-combimagnetron? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord. -
PREMIUM
Buschauffeur Henk (63) klaagt over hoge werkdruk: ‘Ik loop een beetje krom als ik de bus uitkom’
De gesprekken over een nieuwe cao voor het streekvervoer leveren vooralsnog alleen maar frustratie op. Werkgevers bieden een loonsverhoging van 2,8 procent, maar dat voorstel wordt door de FNV van tafel geveegd. De vakbond komt nu met een ultimatum. -
PREMIUM5
Drie dragen op rij geraakte gasleidingen in dezelfde straat, huizen ontruimd: ‘Blij dat alles nog op zijn plek stond’
Bewoners van de Sint Hubertus in Ede worden aangesloten op het glasvezelnetwerk, maar voor de derde keer deze week is daarbij woensdag een gasleiding geraakt. Het zorgt voor ongemak en soms ook voor onrust. -
PREMIUMGeld & Geluk
Astrid kwam met niets uit scheiding: ‘Kon binnen jaar auto van 15.000 euro kopen’
In deze rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen geld en geluk. Astrid wil dat haar kinderen elke week één euro sparen. ,,Zo lief: toen hun oma via WhatsApp was opgelicht, haalden ze hun spaarpot leeg.” -
PREMIUM
Polar Bears-talenten gedijen op de Waterpolo Academie
In 2018 ging de Waterpolo Academie (WPA) in Eindhoven van start. Eerst voor jongens, later ook voor meiden. Polar Bears is hofleverancier van dit prestigieuze plan van de KNZB.
-
Zo kun je goedkoper tanken tijdens een lange rit
Ook al probeer je nog zo goed om brandstof te besparen, tijdens een langere rit is het onvermijdelijk dat je een keer moet tanken, en de prijzen van benzine en diesel liegen er niet om. Zo kun je goedkoper tanken. -
PREMIUM
Aanvoerder Koning (30) gaat tóch door bij Otterlo, maar wel onder één voorwaarde
Robin Koning (30) was bezig aan zijn afscheidstournee bij Otterlo. Maar de aanvoerder heeft besloten toch door te gaan, maar dan moet de derdeklasser wel aan zijn wens voldoen. -
Auto moet uitwijken voor fietser en ramt busje, dat in sloot tegen boom eindigt
LUNTEREN - Bij een aanrijding op de Meulunterseweg bij Lunteren is aan het einde van de middag een bestelbus met twee personen in een greppel beland. Niemand raakte gewond, de berging nam veel tijd in beslag.
In samenwerking met indebuurt Ede