Elektrisch vliegen op de ABC-eilanden? Kan best, volgens deze Eindhovense student
EINDHOVEN - Een enkeltje van Curaçao naar Aruba kost al gauw een eurootje of 150. Dat kan goedkoper vinden het ministerie van infrastructuur en de besturen van de ABC-eilanden. Het kan ook nog (deels) elektrisch, voegt TU/e-student Brandon van Schaik toe.
Delen per e-mail
Vrijdag presenteert Brandon van Schaik (21) zijn plan aan het ministerie van infrastructuur en waterstaat. Een plan om de luchtvaart tussen de eilanden Aruba, Bonaire en Curaçao te verduurzamen. De kern: (deels) elektrisch vliegen tussen de tussen de ABC-eilanden, dat kan best.
Althans, over een paar jaar dan. Want elektrisch vliegen is nu nog volop in ontwikkeling. En het is onduidelijk of grote vliegtuigen überhaupt ooit volledig elektrisch kunnen vliegen. De techniek is nu in ieder geval nog niet zo ver.
Toch is Van Schaik positief gestemd: ,,In Amerika is een project opgestart in samenwerking met NASA. Die hebben twintig miljoen euro geïnvesteerd om een Twin Otter vliegtuig deels op elektriciteit te laten vliegen. Dat vliegtuig kan negentien passagiers vervoeren en wordt ook op de eilanden gebruikt.”
‘Ideale plek voor elektrische luchtvaart’
Voor alle problemen die elektrisch vliegen op de ABC-eilanden met zich meebrengt, bedacht Van Schaik een oplossing. Dat deed hij samen met een team van zes andere studenten. Aanleiding is het voornemen van het ministerie en het lokaal bestuur de luchtvaart te verduurzamen. Om goede ideeën te vergaren schreef het ministerie een challenge uit, een wedstrijd. Van Schaiks team won.
Volgens Van Schaik en zijn team zijn de ABC-eilanden de ideale plek om te starten met elektrische luchtvaart. De afstanden tussen de eilanden zijn niet zo heel groot en de passagiersaantallen vaak ook niet.
Kosten: 100 miljoen euro
Van Schaik berekende hoeveel duurzaam opgewekte energie nodig is om de luchtvaart te elektrificeren, waar en hoe die energie op te wekken en welke vliegtuigen geschikt zijn om elektrisch mee te vliegen. Theoretisch is elektrische luchtvaart tussen de eilanden mogelijk. Het is alleen best wel duur, berekende Van Schaik. ,,Je komt al gauw op 100 miljoen euro uit.”
,,Je kunt niet alles in een keer doen. Dan ligt de luchtvaart te lang stil. Wij zeggen: begin met één vliegtuig.”
Hoe is de elektrificatie financieel haalbaar? Nou, door het stapsgewijs door te voeren. Van Schaik: ,,Je kunt niet alles in een keer doen. Dan ligt de luchtvaart te lang stil. Wij zeggen: begin met één vliegtuig. Voor dat vliegtuig kun je iets goedkopere tickets aanbieden van bijvoorbeeld 130 euro.”
‘Binnen tien jaar investering terugverdienen’
Zelfs met die lagere prijs is de winst vele malen groter dan bij een traditioneel vliegtuig. Het geld dat zo verdiend wordt, kan worden geïnvesteerd in het verder verduurzamen van de vloot. ,,Binnen vijf tot tien jaar kun je die investering van 100 miljoen zelf verdienen.”
Het team van Van Schaik won met het plan een prijs van 1000 euro. Hij hoopt betrokken te blijven bij de verduurzaming van de luchtvaart op de ABC-eilanden. Eerder was Van Schaik onderdeel van het Eindhovense studententeam dat een elektrisch lesvliegtuigje bouwt.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Politie lost waarschuwingsschot na achtervolging door Eindhoven, verdachte bleek zwaar onder invloed
EINDHOVEN - De politie heeft maandagochtend op de Deflectiespoelstraat in Eindhoven een waarschuwingsschot gelost om een verdachte aan te houden na een achtervolging. De man stapte na een wilde rit van enkele minuten uit zijn auto en probeerde rennend verder te vluchten. -
PREMIUM
Verpleegkundige Antoinette Piepenbrock stopt na 46 jaar: ‘De bewaker fietste door het ziekenhuis’
EINDHOVEN - Een arts altijd eerbiedig aanspreken met ‘dokter’, ook als er niemand anders in de buurt is, dat hoeft allang niet meer. Antoinette Piepenbrock-Van Schooten neemt na 46 jaar afscheid als verpleegkundige en heeft veel veranderingen in de zorg gezien. -
PREMIUM
Ziekenhuizen hebben last van naweeën coronabesmetting; nog niet alle afdelingen kunnen worden heropend
EINDHOVEN - Het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven en het Máxima MC in Veldhoven hebben nog steeds last van de naweeën van de corona-uitbraken die er onlangs waren. Nog niet alle getroffen afdelingen kunnen worden heropend. -
PREMIUM
Ruw van binnen, glad van buiten: Eindhovense hoes helpt doorligwonden voorkomen
EINDHOVEN/AMSTERDAM - Een simpele oplossing voor een relatief complex probleem. Zo noemt ondernemer Bob Hezemans de nieuwe hoes voor IC-matrassen die zijn bedrijf Tetcon ontwikkelde voor een Amsterdams ziekenhuis. -
Eindhovense VVD-wethouder nog langer uitgeschakeld
EINDHOVEN - De Eindhovense wethouder Marcel Oosterveer keert ook in maart nog niet terug van ziekteverlof. De VVD’er moet nog een oogoperatie ondergaan en is daarom niet op tijd hersteld om zijn werk te kunnen hervatten, is woensdag bekendgemaakt.
-
Ook bouwproject voor studenten in Strijpsestraat Eindhoven stuit op verzet
EINDHOVEN - En weer is er ophef over een studentenproject van ontwikkelaar PM+Van Abbe. Nu zijn omwonenden van een terrein aan de Strijpsestraat tegen de komst van huisvesting voor die groep. De ontwikkelaar zegt nog volop in overleg te zijn, maar bewoners vinden dat dan eerst de aangevraagde vergunning ingetrokken moet worden. -
PREMIUM
Rapper Teekay040 moet vier maanden cel in voor deelname rellen in Eindhoven
DEN BOSCH/EINDHOVEN - Was de Eindhovense rapper en breakdancer Teekay040 deelnemer aan de rellen op 24 januari in zijn stad, of was hij enkel aan het filmen, als reporter? De officier van justitie denk het eerste, en eist negen maanden cel. De politierechter denkt het eerste en stuurt de rapper voor vier maanden naar de gevangenis. -
Auto compleet verwoest door brand in Eindhoven
EINDHOVEN - De brandweer heeft het in de nacht van woensdag op donderdag druk gehad met een autobrand aan de Ruysdaelbaan in Eindhoven.