Makas organiseert Turkse avond in Effenaar: ‘We zijn een oer-Brabantse Anatolische rockband’
EINDHOVEN/DEN BOSCH - De Bossche band Makas mixt Anatolische volksmuziek met rauwe psychedelische rock. En doet dat heel overtuigend. Op donderdag 21 oktober organiseert de groep een ‘Anatolian vibes’-avond in de Effenaar in Eindhoven.
Liefst 160 bands deden er mee aan de verkiezingen voor ‘beste optreden’ tijdens de veelgeroemde (corona)sessies in de Effenaar in Eindhoven. Makas werd tweede, na rockzangeres Anneke van Giersbergen. ,,Een dikke pluim”, zegt oprichter Sahin (45), tevens zanger en saz- en baglama-speler van de band.
Makas gaat sowieso lekker, ook in het buitenland. Sinds het ontstaan in 2015 stond de groep al op een van de grootste popfestivals van Turkije (Zeytinli Rock Festival), speelde in Engeland en is ook in Duitsland een flinke fanbase ontstaan. ,,Natuurlijk hebben we veel gemist door corona, maar wie niet?”, zegt Sahin.
Onze muziek klinkt Turks, maar Griekse, Slavische of Armeense mensen vinden ons muziek ook mooi en herkenbaar
Hij woont in Den Bosch, is geboren en getogen Brabander, en samen met gitarist Murat ‘de dinosauriër’ van de band, zegt hij. ,,Behalve een oer-Brabantse band zijn we ook een multiculti Anatolische rockband. Onze muziek klinkt Turks, maar Griekse, Slavische of Armeense mensen vinden onze muziek ook mooi en herkenbaar. We hebben diverse etnische achtergronden in onze band. Dat verrijkt de muziek, omdat je tijdens arrangementen van nieuwe nummers verrassende inbreng kunt hebben.”
Op hun huidige tournee Van verleden naar heden blikt de groep met filmbeelden en muziek ook terug op het ontstaan van die multiculturele samenleving, vanaf de komst van onder meer Turkse en Griekse gastarbeiders. ,,Er ontstond een undergroundscene met bioscopen, videotheken en feestjes. Met de band willen we de sfeer en cultuur uit die tijd delen.”
Hip
Turkse muziek staat meer in de spotlights sinds de jonge Nederlands-Turkse band Altin Gün ermee scoort in het clubcircuit en festivalland. ,,Turkse muziek is hip”, erkent Sahin. ,,Wij liften daar graag op mee.” Makas maakt net als Altin Gün gebruik van traditionele instrumenten en oude folk, maar de muziek van de Brabanders is rauwer, meer rock.
Oude folksongs
Makas speelt eigen nummers (over zaken als onrecht, vriendschap en liefde) en put daarnaast gretig uit het vuistdikke songbook van oude Anatolische folksongs. ,,Als er vroeger iets was gebeurd in een dorp of stad, hoorde je dat vaak terug via een lied. Als een jongen of meisje verliefd waren, maar een van hen stierf, dan werd er door bijvoorbeeld troubadours een liedje gecomponeerd. Of als iemand in opstand kwam tegen een grootgrondbezitter, dan werd die heldendaad bezongen. Al die liedjes, de halk Türküleri, zijn nu eigendom van het volk.”
Psychedelische rock
Aan die oude liedjes geeft Makas een psychedelische rockdraai, zoals ook hun helden uit de jaren zeventig en tachtig deden; progressieve acts als Barış Manço, Cem Karaca, Erkin Koray en Moǧollar, iconen van de Anatolische rock. Die laatste band haalde Makas eerder al met succes naar de Effenaar. Sahin lacht: ,,Het cirkeltje is weer rond.”
Anatolian Vibes, donderdag 21 oktober, Effenaar. Met Makas (voorprogramma) en zangeres Zeynep Bakşi Karatağ. Makas maakte een elpee/cd: Dinazor (verschenen bij Pharaway Sounds). Binnenkort gaat de groep de studio in voor een nieuwe plaat.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Theo (73) stopt na 50 jaar met tonpraten: ‘Het grootste compliment? Mensen die van het lachen in hun broek plasten’
LEENDE - Wie er optreden bij de Leendse Tonpraotersaovonden is vaak een van de best bewaarde geheimen van het dorp. Dikke kans dat Theo Rutten een van hen is. Maar na vijftig jaar tonpraten vindt de Leendenaar het tijd om te stoppen. -
PREMIUM1
Waarom het loont om toch even het eerste loonstrookje van 2023 te checken
Het eerste salaris van 2023 staat op je rekening. Waarschijnlijk zie je een hoger nettosalaris dan vorig jaar, want veel werkenden in loondienst gaan er dit jaar op vooruit. Maar dat is niet het enige wat dit jaar anders kan zijn. Experts leggen het uit. -
PREMIUMeigen tuin eerst
Dit moet je weten over snoeien: ‘Bomen en struiken hebben geen voordeel bij het afhakken van ledematen’
Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. -
PREMIUM
Snelfietspad Eindhoven-Helmond is bijna klaar, maar Nuenen-Eeneind maakt zich zorgen over veiligheid en sluipverkeer
NUENEN - Nu het snelfietspad tussen Eindhoven en Helmond bijna klaar is, groeien in de Nuenense wijk Eeneind de zorgen over de veiligheid ervan. De wijkraad wil maatregelen tegen sluipverkeer, en overleg over hoe fietsen en auto’s elkaar straks kruisen. -
‘Deal VS en Nederland over exportverbod; nieuwe chipmachines van ASML mogen niet naar China’
De Verenigde Staten hebben een akkoord bereikt met Nederland en Japan over beperkingen van de export van chiptechnologie naar China. De landen hebben in Washington afgesproken dat bepaalde machines, van onder meer ASML, niet meer aan China mogen worden verkocht. Dat meldt persbureau Bloomberg.
-
Sportvereniging (S.V.) Tongelre reikt Gouwe Peer uit
EINDHOVEN - Tijdens de nieuwjaarsreceptie van S/V. Tongelre werd de GOUWE PEER uitgereikt aan Ömer Zengin, een vrijwilliger die zich onbaatzuchtig heeft ingezet voor de vereniging. -
-
-
Boksen, Tai-Chi en yoga, samen met anderen die ook Parkinson hebben
WAALRE - Richard Maatjes bood vrijdagmiddag in zijn Waalrese sportschool en preventiecentrum een podium aan sportende mensen met Parkinson en hun partner. -
Is mijn voorschotbedrag wel of niet aangepast naar het prijsplafond?
De overheid heeft besloten consumenten op weg te helpen met de hoge energieprijzen. Begin dit jaar is daarom het prijsplafond ingegaan, waardoor je een maximaal tarief betaalt voor energie. Betekent dit dat het voorschotbedrag nu ook is aangepast? Twee experts leggen uit hoe het zit.