Ook mantelzorgers mogen prikafspraak maken, dat moet rompslomp voortaan voorkomen
EINDHOVEN - Omdat senioren en vooral dementerende ouderen niet altijd in staat zijn om zelf een afspraak te maken voor een vaccinatie tegen het coronavirus, mogen voortaan ook mantelzorgers of andere ‘naastbetrokkenen’ dit voor hen doen. Dat heeft de GGD laten weten.
,,We begrijpen dat niet alle 90-plussers zelf aan de telefoon kunnen komen om een vaccinatie-afspraak te maken”, reageert de GGD op een schrijnend artikel vrijdag in het ED.
Protocol
Daarin vertelde mantelzorger John Williams hoeveel moeite hij moest doen om samen met zijn licht dementerende schoonmoeder Annie Huizer de afspraak bij het vaccinatiecentrum in Eindhoven te regelen. De GGD wilde per se - zoals het protocol voorschreef - dat de 90-jarige vrouw daarvoor zelf aan de telefoon kwam. Hiertoe was ze echter niet in staat.
De dame in kwestie heeft, in tegenstelling tot veel andere bewoners van het verpleeghuis, nog een eigen huisarts en valt daardoor onder het ‘gewone’ vaccinatieregime voor ouderen die nog zelfstandig wonen. Het protocol schrijft voor dat in dat geval de eigen huisarts het prikje komt zetten.
Geen vaccins
Omdat deze nog geen vaccins had, moest de schoonmoeder van Williams een afspraak maken bij het vaccinatiecentrum in het Indoor Sportcentrum aan de Aalsterweg in Eindhoven.
Veel praktischer zou het zijn als álle bewoners van een zorgcentrum of verpleeghuis op die locatie gezamenlijk gevaccineerd zouden worden. Op de vraag waarom niet voor die voor de hand liggende aanpak gekozen wordt, reageert de GGD dat dat niet aan haar is, maar aan het RIVM die de spelregels bepaalt over de volgorde en locaties van vaccineren.
Wees flexibel, gebruik je gezond verstand en kies voor praktische oplossingen.
Een woordvoerster van het RIVM wijst er op dat instellingsartsen, verbonden aan zorgcentra of verpleeghuizen, de vrijheid hebben om mensen zoals mevrouw Huizer ‘mee te nemen’ in hun vaccinatieronde.
,,Dat hebben wij de instellingsartsen ook laten weten: wees flexibel, gebruik je gezond verstand en kies voor praktische oplossingen.” Die flexibiliteit is volgens de woordvoerster mogelijk als sprake is van hooguit enkele gevallen.
Richtlijnen en regels
,,Het werkelijke probleem is echter het tekort aan vaccins. Daardoor zijn richtlijnen en regels nodig. En dan kunnen dit soort dingen -zoals bij deze mevrouw- helaas gebeuren.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMGeld & Geluk
Astrid kwam met niets uit scheiding: ‘Kon binnen jaar auto van 15.000 euro kopen’
In deze rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen geld en geluk. Astrid wil dat haar kinderen elke week één euro sparen. ,,Zo lief: toen hun oma via WhatsApp was opgelicht, haalden ze hun spaarpot leeg.” -
Fresh Meet in Natlab Eindhoven: ruim baan voor vers filmtalent
EINDHOVEN - Nieuw filmtalent krijgt zaterdag 20 mei ruim baan tijdens de ‘Fresh Meet’-avond in Natlab. Daarnaast zijn er in het weekend van 20 en 21 mei in Natlab ook ‘Film Industry Days’, waar makers 5000 euro filmbudget kunnen winnen. -
PREMIUM
Rookmelder is vanaf 1 juli verplicht op élke woonlaag: hier moet je op letten
Waar rook is, is behalve vuur hopelijk ook een brandmelder. Op elke verdieping van het huis, want dat moet vanaf 1 juli in álle Nederlandse woningen. -
Van Piere ontvangt winnares Libris Literatuurprijs
EINDHOVEN - De winnares van de Libris Literatuurprijs 2022, Mariken Heitman, komt zaterdagmiddag naar Van Piere aan de Nieuwe Emmasingel in Eindhoven. Ze wordt daar geïnterviewd door Anneke van Wolfswinkel. -
PREMIUMvideo
Even een prikje regelen voor je 90-jarige moeder? Nou, nee
Alle 90-plussers een coronavaccinatie, hoe moeilijk kan dat zijn? Nogal ingewikkeld, zo blijkt. Mantelzorger John Williams vertelt verbijsterd wat er allemaal bij kwam kijken om een vaccinatie te regelen voor zijn 90-jarige schoonmoeder. ,,Hoeveel mensen blijven op deze manier achter?''
-
Duizenden bijen zoeken onderkomen in spouwmuur in Eindhoven
EINDHOVEN - Een bijenkoningin is samen met haar gevolg neergestreken in een spouwmuur van een flatgebouw in Eindhoven. De tros met duizenden bijen trekt veel bekijks van buurtbewoners. -
Zo kun je goedkoper tanken tijdens een lange rit
Ook al probeer je nog zo goed om brandstof te besparen, tijdens een langere rit is het onvermijdelijk dat je een keer moet tanken, en de prijzen van benzine en diesel liegen er niet om. Zo kun je goedkoper tanken. -
PREMIUM
Eindhoven laat illegale daklozencamping nog staan: ‘Bewoners naar zorg en opvang leiden’
EINDHOVEN - Een illegale daklozencamping aan de oever van de Dommel in Eindhoven wordt vooralsnog niet ontruimd. De gemeente probeert de kampeerders eerst op andere gedachten te brengen en naar zorg en opvang te leiden.