Enschede als uitgaansstad: mateloze jongeren, tikken op je bil en spul in je drankje
Uitgaan in TwenteENSCHEDE - Het uitgaansleven is veranderd. Dat stelt het Trimbos-Instituut. Meer overlast, meer drugsgebruik en er is sprake van een soort ‘knaldrang’ onder jongeren die de verloren tijd uit de coronalockdowns willen inhalen. Klopt dat beeld ook voor Twente?
Vier studenten journalistiek van Hogeschool Windesheim gaan op verzoek van Tubantia op onderzoek uit. Daarbij richten zij zich op jongeren in heel Twente, met name Enschede. Die stad is jarenlang dé plek voor jongeren die willen stappen. Met een overvloed aan diverse discotheken, kroegen en cafés. In combinatie met ruim 26.000 studenten is Enschede een echte studentenstad te noemen.
In de late nacht wordt het grimmig
Voor een eerste verkenning over het uitgaansleven als student is de campus van de Universiteit Twente ideaal terrein. Volgens een groepje UT-studenten kan het met name in de late nacht grimmig worden in het centrum van Enschede. Ze spreken over vechtpartijen en over een jonge vrouw die werd gedrogeerd. Maar het is van horen zeggen, ze hebben het niet meegemaakt.
Over het algemeen voelen de studenten op de campus zich veilig als ze gaan stappen. Ismay (21) is vanuit een klein dorp naar Enschede verhuisd om te studeren en voelt zich als een vis in het water in de stad. „Ik vind Enschede superleuk, hier is dat heel anders. Het uitgaansleven is écht op studenten gericht. Daarnaast ben je met veel leeftijdsgenoten en kom je mensen tegen die in dezelfde levensfase zitten. Dat vind ik erg fijn.”
De van oorsprong Enschedese Femke (19) vertelt ook vol lof over haar stad. „Je ziet dat er in de stad voor ieder wat wils is. Je komt veel mensen van verschillende studies en nationaliteiten tegen. Dat is dan ook wat ik het leukst vind aan het stappen in Enschede.”
Ik werd op mijn billen geslagen en zelfs een keer van voren gegrepen.
Ongewenst gedrag in discotheek
Er zijn ook studenten die kunnen meepraten over de minder leuke kant van het stappen in Enschede. Bijvoorbeeld Myrthe (24), die te maken kreeg met ongewenst gedrag in een discotheek. „Ik werd op mijn billen geslagen en zelfs een keer van voren gegrepen. Nadat ik die jongen een elleboog gaf heb ik hem niet meer gezien, maar dit ging voor mij veel te ver.”
Myrthe gaat ‘s nachts dan ook niet graag alleen over straat. „Ik ga liever met een vriend dan met een vriendin over straat. Op die manier lijkt het alsof ik bezet ben en word ik met rust gelaten. Als ik met vriendinnen ben, proberen jongens vaker een move te maken.” Move, dat is een ander woord voor verleiden.
Ook Djurre (18) kan hierover meepraten. „Ik heb zelf nooit iets vervelends meegemaakt tijdens het uitgaan, maar vriendinnen van mij wel. Die zijn wel eens lastiggevallen en er is wel eens wat in hun drankje gedaan.”
Toename van ongeregeldheden
De vraag is wel of dit van alle tijden is of juist het gevolg is van (het einde van) de coronapandemie. Volgens het Trimbos-Instituut hangt het eerst wel degelijk samen met dat laatste. Uit het rapport: ‘Er is een grote kans op overprikkeling na de lockdown, wat ervoor zorgt dat jongeren sneller geïrriteerd raken en agressief gedrag gaan vertonen.’ Daarnaast zorgt de onervarenheid van nieuwe uitgaanders ook voor gevaren.
Student Femke (19) kan zich in het onderzoek van het Trimbos vinden. „Ik ben een van de studenten die na de coronapandemie voor het eerst ging stappen en heb wel gezien dat andere nieuwe uitgaanders sneller de rem eraf gooien. Die mensen drinken dan veel meer dan dat ze eigenlijk kunnen hebben.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Hoe padel het succesverhaal werd voor tennisvereniging in nood
Een klein groepje mensen verzamelt zich deze morgen in de kantine van Tennis en padelvereniging Enschede Zuid. Recreanten van Tennis Club Oosterwolde nemen het op tegen spelers van TEZ. Op een stukje historische grond voor padelspelend Nederland. -
Skivakantie: hier zijn winterbanden en sneeuwkettingen verplicht
Heel wat Nederlanders gaan binnenkort weer met de auto op skivakantie. Maar hoe zit het met de verplichting tot winterbanden? En hoe bevestig je sneeuwkettingen? Dit zijn de belangrijkste regels. -
PREMIUM
Gemeentehuis Tubbergen nog voor 140.000 euro verbouwd, ondanks dat het vervangen wordt
TUBBERGEN - Het gemeentehuis in Tubbergen staat weliswaar nog niet op instorten, echt prettig werken kun je er ook niet meer. Daarom geeft de gemeenteraad groen licht voor een opknapbeurt. Wethouder Ursula Bekhuis: „Dit pand ademt dan nog geen weelde en luxe, maar je wilt wel dat het netjes is. We ontvangen hier ook gasten.” -
PREMIUM18
Week vol stakingen voor de boeg: dit is wat je ervan gaat merken
Buschauffeurs, treinmachinisten, afvalophalers, boa’s: vanaf vandaag regent het stakingen en protestacties van personeel. En dat zal direct voelbaar zijn. -
PREMIUM
IJssalon Heinink breidt uit in Enschede: ‘Nog meer verrassende ijssmaken én brood’
ENSCHEDE - Medio maart is het zover. Dan opent ijssalon Heinink haar deuren voor het publiek met een winkel die is uitgebreid met een bakkerij. Eigenaresse Monique Heinink is blij met die toevoeging.
-
Rijstevlaai en soezen: dit kan iedere beginnende thuisbakker maken
Iedereen is gek op zoetigheid. Natuurlijk kan je hiervoor naar de bakker bij jou om de hoek gaan, maar veel bakrecepten kun je heel makkelijk zelf maken. Twee patissiers geven inspiratie voor de makkelijkste bakrecepten waar iedereen mee aan de slag kan. -
-
-
Man (34) die Nettorama in Hengelo overviel, sloeg mogelijk week eerder toe in Almelo
De man die op donderdag 2 februari werd aangehouden voor een overval op een Nettorama-supermarkt in Hengelo, wordt ook verdacht van het overvallen van de HEMA in Almelo. Dit gebeurde op zaterdag 28 januari. Volgens de politie betreft het een 34-jarige man uit Almelo. -
column
Om vijf uur ’s ochtends je bed uit, net als Obama: waarom we graag succesvolle mensen nadoen
Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: routines van succesvolle mensen