Mariëlle woont in een oude boerderij: ‘Als het buiten vriest, kan het in huis 12 graden worden’
EnergierekeningHoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Mariëlle van der Leest - Kieboom (68) uit Reek, Noord-Brabant.
Hoe woon je?
,,Samen met mijn man en onze hond woon ik in een vrijstaande woning in Reek. Het huis heeft als bouwjaar 1940, maar het was ooit een kleine boerderij. Dus misschien is het nog wel ouder. In de loop der jaren is er veel verbouwd. Wij hebben de woning in 2009 gekocht en flink aangepakt. In 2016 zijn we er definitief ingetrokken. Inmiddels heeft het huis 275 vierkante meter aan woonoppervlakte.
Er zit spouwmuurisolatie, HR++-glas en we hebben een HR++ cv-ketel uit 2013. En sinds drie jaar hebben we 18 zonnepanelen. Kenmerkend van ons huis is dat we veel grote ruimtes hebben. We hebben de plafonds eruit gehaald, waardoor je nu weer de oude balken ziet, en we hebben van de kleine kamers op de bovenverdieping nu drie grote slaapkamers gemaakt.
Wil je zelf meedoen met deze rubriek? Mail dan naar wonen@dpgmedia.nl. Deze aflevering van ‘Energierekening’ is beoordeeld door energieprestatieadviseur en makelaar Fabian Grotenhuis uit Dieren.
De ruimtes zijn vijf meter hoog en het dak is matig geïsoleerd. Met platen van geperst stro (stramit). Dus daar gaat wel wat warmte verloren. Ook hebben we de vloeren vervangen. Nu ligt er een eikenhouten vloer van twee centimeter, maar alles is meteen op het zand gebouwd. We kunnen de vloer dus niet vanuit een kruipruimte isoleren.
Naast het huis stond een schuur, dat was een oude smederij. Daar hebben wij een muziekstudio van 150 vierkante meter van gemaakt. Helemaal geluidsdicht. Ooit waren we daar erg actief mee, maar nu doen we het rustiger aan. Mijn man speelt er wekelijks met zijn band. Het is heel luxe en goed geïsoleerd.
De muziekstudio verwarmen we, net als onze woonkamer, met een elektrische pelletkachel. Er zit in de studio ook een airco die ook kan verwarmen. In huis is die pelletkachel onze hoofdverwarming. De rest van het huis wordt met gas verwarmd.”
Op het hoogtepunt betaalden we 480 euro per maand, en daar was die 190 euro energiecompensatie al in verrekend
Wat voor energiecontract heb je?
,,Wij hebben al drie jaar een variabel contract bij Greenchoice. Destijds betaalden we 150 euro per maand. Dat was goed te doen. Maar nu hebben we wel spijt dat we geen vast contract hebben afgesloten. Op het hoogtepunt betaalden we 480 euro per maand, en daar was die 190 euro energiecompensatie al in verrekend. Nu zitten we op een maandbedrag van 324 euro.
Ons jaarverbruik aan gas is 2050 kuub. Het afgelopen jaar hebben we 6536 kWh aan stroom opgewekt en 4055 kWh verbruikt. Maar de pelletkachel moeten we ook meerekenen. Dat hout kost ons ongeveer 200 tot 250 euro per maand.
We zijn wel blij dat we het huis hebben aangepakt, anders was het maandbedrag nog veel hoger geweest. Maar we kunnen ook niet bij iedere energiemaatschappij terecht, want ze accepteren niet allemaal dat wij een teruglopende meter hebben. We hebben geen slimme meter.”
Als het buiten vriest, kan het in huis zomaar 12 graden worden
Wat doe je om de energierekening omlaag te brengen?
,,We zijn altijd heel blij geweest met onze pelletkachel. Deze is ooit met subsidie aangeschaft. Dat is nu niet meer. Ik vraag me nu ook wel af of het nog wel de fijnste oplossing voor ons is. Zeker als je kijkt naar de kosten. De prijs van een zak pellets is fors gestegen. We proberen wel altijd hardhout pellets te kopen. Die zijn iets duurder, maar wel minder schadelijk voor het milieu.
Nadeel is ook dat als je weggaat, deze kachel niet aan kan blijven. De temperatuur in huis daalt dan flink. Als het buiten vriest, kan het dan in huis zomaar 12 graden worden. Dat komt vooral omdat het boven niet helemaal lucht- en winddicht is. We hebben grote, hoge ruimtes en klepramen die niet helemaal dicht zitten.
We hebben ook net een nieuwe condensdroger gekocht. Deze heb ik gekozen mede op basis van het energielabel
Verder proberen we zuinig te zijn. We douchen een beperkte tijd. Maar het is een regendouche, dus daar zit ook geen waterbesparende kop op. De vloerverwarming in de badkamer staat overigens wel altijd aan. Dat vinden we fijn. We hebben een groot ligbad met een whirlpoolfunctie. Daar zitten we graag in. We hebben ook net een nieuwe condensdroger gekocht. Deze heb ik gekozen mede op basis van het energielabel. De droger, de wasmachine en de vaatwasser gaan meestal aan op momenten dat de zon schijnt.
Ja, we hebben best wat overcapaciteit door onze zonnepanelen. Misschien zouden we naar infraroodpanelen kunnen kijken. We zijn daarin nog zoekende. Alles bij elkaar mogen we dus ook niet mopperen. Overdag zijn we veel in de keuken. Daar hebben we de temperatuur al teruggeschroefd van 20 naar 19 graden. En in de avond gaat de pelletkachel in de woonkamer aan.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMgeld & geluk11
Stephanie en zoon Freek: ‘Zijn er 6000 euro per jaar op achteruit gegaan na zijn 18de verjaardag’
Om voor zoon Freek te zorgen, krijgt Stephanie een deel van zijn persoonsgebonden budget. Het geld dat hij met beleggen verdient, zet hij opzij. In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. -
PREMIUMMet video
Statiegeld op blikjes, zo krijg je je geld terug
Na de kleine plastic flesjes zijn nu de blikjes aan de beurt. Vanaf deze week betaal je daar ook 15 cent statiegeld voor. Maar waar is dat goed voor en ook niet onbelangrijk: hoe krijg je je centjes weer terug? -
Bloemkooloogst valt tegen, prijs gaat door het dak: ‘Bij de groenteboer liggen ze nu voor 5 euro’
In de supermarkt is hij niet te koop of erg duur: de bloemkool. In Spanje, waar ’s winters wordt geteeld, was het voor de groente te koud om te groeien. -
Dit zijn de addertjes onder het gras van private lease
Ooit was er geen hond in geïnteresseerd, maar inmiddels is private lease niet meer weg te denken uit het Nederlandse autolandschap. Autorijden zonder zorgen over restwaarde, inruil of onderhoud en met een maandbedrag waardoor je precies weet waar je aan toe bent. Maar er zitten addertjes onder het gras. -
PREMIUM
Hoge WOZ-waarde? Die kun je in sommige gevallen ook slim benutten
De nieuwe WOZ-waarde ligt weer in de bus bij Nederlandse huiseigenaren. Deze door de gemeente bepaalde woningwaarde wordt gebruikt in de berekeningen voor diverse belastingen. Vind je de WOZ-waarde te hoog, dan kun je bezwaar maken. Maar je kunt hem ook slim benutten.
-
PREMIUM
Met deze bomen heb je snel een koeler terras
De beste remedie tegen een hete zomer? Onze tuinexpert Laurence Machiels weet raad: plant nu nog bomen! Afhankelijk van de grootte van je tuin, legt ze uit welke bomen het best tot hun recht komen en welke genoeg (maar ook niet te veel) schaduw geven. ,,Strooi een mulchlaag van compost of bladaarde onder de boom, dat houdt de verdamping tegen.’’ -
-
-
PREMIUM
Veel mbo-studenten kampen met armoede: ‘Als je niet weet of je te eten hebt, kom je niet aan studeren toe’
Armoede onder mbo’ers is een groeiend probleem. Het leidt tot uitval. Voor scholen is er een handboek gemaakt om de studenten met geldzorgen te helpen.Rotterdam -
Belastingaangifte doen? Deze lijst met termen helpt je er doorheen
De Belastingdienst probeert het zo makkelijk mogelijk te maken, maar toch loop je bij de aangifte inkomensbelasting weleens vast op bepaalde termen. Wat betekent lijfrente? En wanneer ben je fiscaal partner? We zetten de belangrijkste woorden - en hun betekenissen - op een rij.