Griepprik helpt niet tegen huidig virus door verkeerde keuze cocktailprik
De griepprik schiet tekort. Uitgerekend de griepvariant die nu duizenden mensen rillend in bed houdt, zit niet in het vaccin.
Delen per e-mail
De griepprik had de meest kwetsbare mensen – ouderen en chronisch zieken – moeten beschermen tegen het virus, maar dat blijkt tegen te vallen. Ruim 15.000 mensen gingen vorige week met griepklachten naar de huisarts: hoge koorts, rillen, spierpijn. De epidemie is al vijf weken gaande, blijkt uit cijfers van het gezondheidsinstituut Nivel.
Cocktail van drie virussen
We hebben helaas de verkeerde keuze gemaakt, de piek is nog niet bereikt
Het vaccin bestaat uit een cocktail van drie griepvirussen, maar de variant die nu stevig rondwaart in het land is uitgerekend een vierde variant. ,,We hebben helaas de verkeerde keuze gemaakt”, zegt hoogleraar Ron Fouchier van het Erasmus MC. Op basis van alle data van nationale influenzacentra bepaalt de Wereldgezondheidsorganisatie al in maart tegen welke griepvirussen ze ons de komende winter wil beschermen.
In oktober krijgen de eerste mensen een griepprik. Het lastige is echter dat het griepvirus in dat tussenliggende halfjaar kan veranderen, zoals nu het geval is. De epidemie kan volgens de hoogleraar nog zeven tot negen weken voortduren. ,,De piek is nog niet bereikt.”
Amerikanen beter beschermd
Poll
Het heeft geen enkel nut om de griepprik te halen
-
Eens (61%)
-
Oneens (39%)
De Amerikanen zijn overigens beter beschermd dan wij. In hun griepcocktail was wel die vierde griepvariant opgenomen. ,,Door ons huidige contract kunnen wij de griepprik nog niet uitbreiden van drie naar vier virussen, maar dat zullen we de Gezondheidsraad wel adviseren.” Zelf werkt Fouchier aan een betere griepprik. In het laboratorium probeert hij te voorspellen hoe het virus zich zal gaan ontwikkelen. In 2019 moet een eerste studiegroep hiermee worden gevaccineerd.
Arts-microbioloog Janette Rahamat van het Radboudumc in Nijmegen herkent het beeld dat Fouchier schetst. Het gebeurt wel vaker dat een vaccin niet passend is, zegt zij. Maar het griepseizoen is pas net begonnen. ,,Het zegt dus niet alles. We kunnen nu nog niet voorspellen of een bepaalde variant het hele seizoen de overhand houdt.''
Het is overigens niet zo dat de huidige Nederlandse griepprik totaal kansloos is, benadrukt Fouchier. ,,Ook als er geen 100 procent match is, werkt het vaccin gedeeltelijk.” Dat komt door de zogenoemde kruisbescherming die het vaccin biedt.
Tweede griepgolf
De griepprik lijkt bovendien wél opgewassen tegen een tweede griepgolf die eraan komt. Deze zwaardere variant – genaamd AH3 – is één van de drie virussen die in de cocktail is opgenomen. In onze buurlanden heeft AH3 al de kop opgestoken. De huisartsen hebben hun handen vol aan de griepepidemie, zegt Gé Donker, huisarts in Hoogeveen en epidemioloog bij het Nivel.
,,Afgelopen week was het opvallend druk. Ik zie steeds meer patiënten met longontstekingen. Door de griep vermindert hun weerstand, waardoor ze er een bacteriële infectie bij krijgen die longontsteking veroorzaakt. Dat kan gevaarlijk zijn, zeker voor ouderen.” Wie nog niet ziek is, adviseert ze om vaak de handen te wassen. ,,Hoest richting je elleboog, niet in je handen. En raak niet te vaak de ogen en mond aan. Zorg ook dat je gezond eet en uitgerust bent.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMHemd van het lijf
Carel Kraayenhof: ‘Lekker om aangeschoten te zijn, maar kan drank makkelijk laten staan’
In Hemd van het Lijf vertellen BN’ers over hun gezondheid. Hoe lekker hij het ook vindt om aangeschoten te zijn, Carel Kraayenhof drinkt zelden. Door de lockdowns stond hij op het randje van een inzinking, maar zijn vrouw trok hem uit het dal. ‘Wat ook helpt: ik woon op een van de mooiste plekken op aarde.’ -
Zorgverzekering
Het overstapseizoen is weer begonnen, maar willen zorgverzekeringen überhaupt wel groeien?
Tot het einde van het jaar kun je een nieuwe zorgverzekering kiezen. Gezondheidsjournalist Tijn Elferink en Bas Knopperts, expert zorgverzekeringen bij Independer, helpen om een goede keuze te maken. In deel 1: willen zorgverzekeraars wel groeien? -
PREMIUM
Aantal vaccinaties stijgt langzaam, maar 2,2 miljoen Nederlanders hebben nog geen enkele prik
Vorige week zijn er ruim 125.000 coronavaccinaties gezet. Ook deze week staan er enkele tienduizenden prikafspraken ingepland. Het aantal ongevaccineerde Nederlanders ligt nog boven de twee miljoen. -
5
Beslagen ramen in huis? Hierdoor ontstaat de condens
In het najaar zul je het vast wel herkennen: de ramen in huis zijn beslagen. Hoe ontstaat deze condensvorming en wat kun je er aan doen? -
PREMIUM
Eindelijk! Paula (70) is blind, maar kan door simpele aanpassingen aan zwembad weer baantjes trekken
Extra begeleiding, een plekje voor hulphonden en een geleidelijn in het zwembad om in een rechte baan te blijven. Dankzij deze aanpassingen kunnen visueel beperkte zwemmers vanaf volgende week eindelijk weer baantjes trekken in het Goudse Groenhovenbad.
-
PREMIUMHemd van het lijf
Veldrijder Lucinda Brand: ‘Een wijntje tijdens de Giro moet kunnen’
In Hemd van het Lijf vertellen BN’ers over hun gezondheid. Ze zit onder de littekens, haar rug heeft het flink te verduren en ze baalt dat ze haar emoties soms niet kan bedwingen. Wereldkampioen veldrijden Lucinda Brand: ‘Dan word ik boos op de mensen bij wie ik me het veiligst voel.’ -
Column10
Zo kan dit motto van Pippi Langkous mensen op het verkeerde been zetten
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: waarom we onszelf overschatten -
PREMIUM
EO-presentator Anne-Mar Zwart: ‘Ik heb een vergevingsgezind lijf’
In Hemd van het Lijf vertellen BN’ers over hun gezondheid. Als ze in snikken uitbarst omdat ze haar sleutels kwijt is, weet ze: ik heb weer eens te veel hooi op mijn vork genomen. EO-presentator Anne-Mar Zwart (36) draaft door de dagen, vindt het moederschap tof en is blij dat ze de ogen van haar moeder heeft: ‘Die doen het goed op de foto.’