Overstromingen zoals in Limburg niet te voorkomen, maar schade te beperken: ‘Niets doen is geen optie’
Je kunt overstromingen zoals in juli 2021 in Zuid-Limburg niet voorkomen, wel de schade en risico’s verkleinen. Dat kan onder meer door niet meer te bouwen in gebieden waar verhoogde kans op overstromingen bestaat, te voorkomen dat de bodem nog verder versteend wordt, een goede crisisbeheersing, en het bewustzijn van de risico’s bij inwoners te vergoten, zodat die weten wat hen te doen staan als het water komt. Dat zijn enkele van de voornaamste adviezen aan provincie en Waterschap Limburg uit een watersysteemanalyse van kennisinstituut Deltares, gepresenteerd tijdens een webinar gisteren.
Deltares adviseert ook om over de grens te kijken om daar zoveel mogelijk water vast te houden bij hevige regenval. Het meeste water kwam daar vandaan.
Het rapport volgt op de overstromingen in de zomer van 2021 van met name de Geul, de Roer en de Geleenbeek die onder meer enorme schade aanrichtten in Valkenburg en Meerssen als gevolg van extreme neerslag. In Zuid-Limburg vielen geen dodelijke slachtoffers, maar dat had wel kunnen gebeuren, aldus Deltares. Dat maakt het nemen van maatregelen extra urgent.
Advies
Niet alle overlast valt te voorkomen, schrijft Deltares, maar door een reeks aan maatregelen kan de overlast wel worden beperkt. ,,Niets doen is geen optie”, zegt een onderzoekster van Deltares.
,,Het landelijk gebied in Zuid-Limburg neemt veel water op. Dit komt door de aanwezige bodem en de begroeiing, zoals gras en bossen, die veel water opnemen en laten intrekken als een soort spons. De sponswerking is heel belangrijk geweest en moeten we dus behouden. Er valt echter nog winst te behalen met het vergroten van de sponswerking. Daarvoor is het belangrijk om ook over de grens te kijken naar mogelijkheden om water vast te houden.”
Deltares adviseert vijf typen maatregelen, uiteenlopend van water vasthouden in hoger gelegen gebied tot water bergen en keringen. Maatregelen als water vasthouden bij de bron, minder verharding van de bodem, meer natuur, inzetten op natuurlijke landbouw en regenpijpen afkoppelen van het riool. Naast stikstof moet bij bouw ook naar water gekeken worden, bleek tijdens het webinar. De schade door de overstromingen in juli 2021 wordt geraamd op minstens 433 miljoen euro. Wat de vereiste maatregelen gaan kosten, moet nog onderzocht worden.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
met video
De A12 was drama, maar ook via Doesburg was het deze ochtend schier onmogelijk om de regio uit te komen
DOESBURG - De gigantische drukte op de A12 tussen de Duitse grens en Velperbroek had donderdagochtend ook zijn uitwerking op de omgeving Doesburg. Voordat men op de - bij Achterhoekers toch al populaire - A348 tussen Dieren en Arnhem arriveerde, stond men al stil nabij de Hanzestad. -
Zeven kinderen van 1 tot 6 jaar hebben 'geleden, stuk voor stuk’ door misbruik Limburgs stel
De zeven kinderen van 1 tot 6 jaar, die slachtoffer werden van een Limburgs stel dat vergaand seksueel misbruik met ze pleegde, hebben “geleden, stuk voor stuk”. Bij de rechtbank in Den Bosch werden vandaag slachtofferverklaringen voorgelezen. -
PREMIUM
Scholen in Land van Cuijk en Gennep strijden nu samen voor iedere leerling
LAND VAN CUIJK/GENNEP - Vochten ze elkaar jaren geleden nog bijna de tent uit in een felle concurrentiestrijd om iedere leerling. Nu trekken de drie regionale middelbare scholen in de aanloop naar de open dagen intensief samen op, zoals nog nooit vertoond. -
PREMIUM
Open Huizen Dag: zo prik je door de verkooptrucjes heen
Wil je meerdere huizen die in de buurt te koop staan bekijken? Dat kan op 1 april tijdens de Open Huizen Dag van NVM. Met de tips van Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis ga je goed voorbereid op huizenjacht. -
PREMIUM
‘Ga niet met de hogedrukspuit over het terras met groene aanslag’
Last van algen op tegels, schutting en bloempotten in de tuin? Wacht even met de hogedrukspuit, zegt hovenier Bert Moelee van De Tuinexpert. Hij heeft een betere oplossing.
-
ADO speelt doelpuntloos gelijk bij VVV-Venlo, Ricardo Kishna maakt rentree
ADO Den Haag is vrijdagavond op bezoek bij VVV-Venlo niet verder gekomen dan een 0-0 gelijkspel. In De Koel kreeg de Haagse ploeg met name na rust meerdere kansen, maar won het ondanks de rentree van Kishna voor de tweede maal op een rij niet. -
-
-
eigen tuin eerst
Plant nu een vlinderstruik in je tuin voor meer bijen en vlinders
Meer vlinders in je tuin? Met een paar vlinderstruiken heb je dat zo voor elkaar. Nu is de ideale tijd om ze te planten. Tuingoeroe Romke van de Kaa heeft een paar mooie exemplaren voor je uitgezocht. -
Gemeenteloods in Horst blijft warm door eikels te verbranden
Een warme gemeenteloods door eikels te verbranden. De gemeente Horst aan de Maas maakt hier sinds kort gebruik van. Zij is hiermee de tweede gemeente met een eikel-verbrandingssysteem.