Langzaam verandert de Betuwe in een dierentuin, waar je zonder test en tijdslot mag ronddwalen
Column BinnendijksTradities zijn heilig in de Betuwe. De binnendijkse rivierklei is vruchtbare grond waarin gebruiken goed wortelen. Als één keer iets wordt georganiseerd dat ook nog eens leuk uitpakt, dan staat al snel een tweede keer op de rol. En voor je het weet is een nieuwe traditie geboren.
Niet alleen in Huissen, dat kampioen is in het bedenken van jaarlijkse evenementen, maar de hele Betuwe kent zulke repeteergebeurtenissen. Van takkenzwaaien in Gendt, tot bierpulschuiven in Valburg of het omdopen van een kerkdorp in Madriel.
De kracht van een traditie is de herhaling. Het is meteen de zwakte want twee keer niet is daarmee ook een traditie. Als iets opnieuw de mist ingaat dreigt een roemloos einde. Zo is er dit jaar per traditie geen bloemenmarkt. De vierdaagse gaat naar goed gebruik niet door. Paasvuur? Wat was dat eigenlijk? En viert de koning zijn verjaardag nog wel, of zit-ie in Griekenland?
Bepaalde tradities verdwijnen nooit
Toch is het leven nog niet helemaal saai. Want langzaam maar zeker verandert de Betuwe in een onconventionele dierentuin, waar je zonder test en tijdslot mag ronddwalen. Met nieuwe wereldwonderen, zoals otters die over het water lopen, en bokken die ondergronds worden geschoten bij het aanleggen van een tunnel in Elst. De wolf en de wasbeer zijn op komst, de bever en de buxusmot waren er al. We vieren straks zelfs het Jaar van de Spreeuw door het wegvallen van de kersenfeesten.
Maar bepaalde tradities verdwijnen nooit. Zoals het zinloos verzet tegen windmolens, het wegwuiven van protesten tegen dijkmotoren en de maandelijkse onthulling van een oorlogsmonument. Gelukkig maar, want een Betuwe zonder gebruiken is als bloesem zonder nachtvorst.
Zelf kreeg ik deze week de eerste C-prik. Over ruim een maand weer een. Nu die andere tradities nog.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Notenrevolutie in Huissen: ‘Dit breidt zich uit als een notenolievlek’
HUISSEN - Wordt Huissen het epicentrum van een notenrevolutie? Wel als het aan Herman Janssen van de Zandse Notengaard ligt. Met andere initiatiefnemers, bewoners én de gemeente maakt hij zich sterk voor het lokaal telen en verwerken van onder meer walnoten en hazelnoten. -
Betuwse voetbalmeiden wacht spannend slotduel op EK Onder 17
De Betuwse voetbalinternationals Veerle Buurman en Aniek Janssen spelen vandaag met Oranje O17 de derde en laatste poulewedstrijd op het EK in Bosnië en Herzegovina. Na de 2-0 nederlaag tegen Duitsland vrijdagavond in een regenachtig Sarajevo volstaat een gelijkspel tegen Denemarken voor een plek in de halve finale. -
Agenten onwel, bureau ontruimd in Elst, politie doet zelf noodmelding
ELST - Het politiebureau in Elst is dinsdagmiddag korte tijd ontruimd nadat twee agenten door onbekende oorzaak onwel werden. -
PREMIUMMet video
Recordaantal vacatures: thuiswerken, tiny house en korte werkweek als lokkertjes
Een recordaantal vacatures staat open, waardoor werkgevers van alles uit de kast halen om personeel te werven. Maar is een scooter of een tiny house wel genoeg? -
PREMIUMmet video
Het ‘Jeroen Peters-archief’ kan na 25 jaar RKSV Driel bíjna dicht: ‘Als snotneus al finale van de nacompetitie’
Als vierde speler in de 77-jarige geschiedenis van RKSV Driel kreeg clubicoon Jeroen Peters gisteren een afscheidswedstrijd.
-
Voetbalmeiden van Sc Bemmel en RKHVV met Oranje in halve finale EK O17 tegen Spanje
De Betuwse voetbalmeiden Aniek Janssen en Veerle Buurman hebben zich met Oranje O17 geplaatst voor de halve finale op het EK O17 in Bosnië en Herzegovina. Tegenstander donderdagavond is Spanje. -
PREMIUM
Berlijn, Barcelona en Marokko: zo gaat Femke (49) elk jaar gratis op vakantie
Je moet je huis netjes en schoon achterlaten voordat je vertrekt, maar dan kun je gratis vakantie vieren in het huis van een ander. Femke Breukels uit Utrecht is fanatiek huizenruiler: ,,We hebben al 10.000 euro bespaard.’’ -
PREMIUMmet video
Warmtepomp wordt kleiner en minder lelijk
Nederland moet massaal aan de warmtepomp. Maar zo klein zijn ze niet, dus waar laat je zo’n ding? En waarom zien die buitenunits eruit als een koelwagen? Een kijkje op de VSK Installatiebeurs.