Het blijkt een literaire techniek die beroemd werd door James Joyce
Column Marcel RözerAlle families bestaan uit twee soorten verhalen; de eeuwige anekdotes en datgene waarover niet gesproken wordt. Mijn moeder, die vandaag 98 zou zijn geworden, was goed in beide.
Ze was uit 1924 en zonder haar dood in 2013 hadden we nog steeds kunnen genieten van haar herinneringen. Die kwamen overigens pas na een opstartuurtje waarin kond werd gedaan van de neef van de buurman, je weet wel, die van de overkant, die vorig jaar kanker had, nou die neef dus… Na deze chaos werd ze rustiger en vertelde ze over haar leven.
Ook die verhalen kenden we al, maar de hardheid ervan verblufte keer op keer. Bovendien werkte het therapeutisch voor alle aanwezigen. Ze ging op haar veertiende in betrekking, een mooie naam voor een bestaan als dienstmeid. Door achtereenvolgens roodvonk en tbc werd ze twee keer opgegeven, nog voordat ze de volwassen leeftijd had bereikt.
De bewondering die ik nu voel was vroeger verstopt onder een dikke laag irritatie; de meeste verhalen waren bekend. Bovendien werden ze opgediend in een ogenschijnlijke chaos, het ene detail maakte dat ze zich weer een ander voorval herinnerde. Eentje die de luisteraar naar een verhaal bracht met een nieuwe hoofdpersoon.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Topstukken van Romeinse tempel in Museum Het Valkhof: ‘Hoe moeten ze die stenen hebben verplaatst?’
NIJMEGEN - ,,Dit is waanzinning.” De Nijmeegse geschiedenisliefhebber Bas Hendrikse is dolenthousiast over de Romeinse opgravingen in Museum Het Valkhof. Sinds afgelopen weekend zijn daar de topstukken te zien van een opvallende archeologische vondst bij Herwen, gemeente Zevenaar. -
PREMIUM
Dankzij een kwartiertje rennen vliegt de conditie van deze kinderen vooruit én zijn ze rustiger in de klas
Hijgend, puffend en zwetend stuiven de scholieren over het schoolplein: ze zijn al zeker vijf keer de school rond geweest. Drie keer per week rennen ze in een kwartiertje de Daily Mile van zo'n anderhalve kilometer. Met resultaat: leerlingen lopen na drie maanden gemiddeld zo'n vijftig procent harder. -
PREMIUMReconstructie16
Zo ontsnapten Luciano en Sherwin uit de Pompekliniek: ‘Ze mochten nog een balletje trappen’
-
PREMIUMDorpsmensen
‘Vroeger speelden de kinderen zelf in de bossen, dat zie je niet meer’
In de serie Dorpsmensen uit het Rijk van Nijmegen vandaag Jan Meesters (77), voormalig boswachter, voormalig raadslid en trouw PvdA-lid uit Groesbeek. -
PREMIUM
Goud altijd aangeven en geen kunst ouder dan 100 jaar: hier moet je op letten bij souvenirs
De mini Spaanse gitaar die op de Ramblas in Barcelona nog zo schattig leek, belandt een paar jaar later als made-in-Chinaprul in de container. Zonde. Aan wat voor aandenken beleef je plezier? En wat mag je eigenlijk meenemen?
-
PREMIUMmet video's
Rookmelders verplicht, maar duizenden huurders hebben er nog geen een: ‘Onbegrijpelijk’
Duizenden huurders hebben nog altijd geen verplichte rookmelder. Dat komt door een tekort aan apparaten en installateurs, maar huurders zijn zelf ook niet allemaal even welwillend. Sommigen weigeren er zelfs één. Onbegrijpelijk, zeggen ze bij de brandweer. -
PREMIUM11
Meer asielzoekers welkom in azc Nijmegen-Oost om nijpend tekort aan opvangplekken tegen te gaan
NIJMEGEN - Het asielzoekerszoekerscentrum in Nijmegen-Oost krijgt meer opvangplekken. Het aantal plaatsen breidt met 75 uit tot 400 in totaal. Daarmee wil Nijmegen helpen het landelijk nijpende tekort aan opvangplekken tegen te gaan. -
PREMIUMmet video en foto's9
Erik, Barbara en Matthias willen Stevenskerk eigen tuin geven: parkeerplaatsen eruit, planten erin
NIJMEGEN - De directe omgeving van de St. Stevenskerk is zeer versteend. Dat kan anders, vinden buurtbewoners. Ze komen met een radicaal vergroeningsplan: weg met die parkeerplaatsen.
In samenwerking met indebuurt Nijmegen
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer