Oogst na dag vol rechtszaken over Gelderse derbyrellen: één taakstraf op zes verdachten
videoZUTPHEN - Eén uitgedeelde taakstraf op een totaal van zes rechtszaken. Dat is de oogst van een tweede zittingsdag bij de rechtbank in Zutphen naar aanleiding van de rellen bij NEC - Vitesse op 17 oktober. De rechtbank heeft een man uit Lent (18) deze dinsdag een taakstraf van 90 uur opgelegd.
Daan RiekenLaatste update:30-11-21, 16:20
De man uit Lent heeft na afloop van de Gelderse eredivisieclash meermaals een politiebus gehinderd, zo oordeelt de politierechter. Hij zou daarbij met zijn handen in de lucht ‘opruiende gebaren’ hebben gemaakt richting de politie en uitdagend ‘kom maar’ hebben geroepen.
Nadat hij korte tijd weg was bij de bus, keerde hij terug voor de motorkap en zou het politievoertuig opnieuw op dezelfde manier gehinderd hebben. Een kwalijke actie vond de Officier van Justitie, die de Lentenaar liefst een gevangenisstraf van vier maanden had opgelegd.
De gemeente, politie, het hele land is klaar met dit soort geweld. Agenten zijn vaders en moeders met kinderen. Zij hebben een soort oorlog moeten voeren
Officier van Justitie
Want: ,,De gemeente, de politie en het hele land is klaar met dit soort geweld. Agenten zijn vaders en moeders met kinderen. Zij hebben een soort oorlog moeten voeren. We moeten raddraaiers en uitwassen hard aanpakken. Daarom vind ik - ondanks de jonge leeftijd van de verdachte - gevangenisstraf op zijn plaats.”
In die eis wilde de politierechter uiteindelijk niet mee. Zij vindt dat niet bewezen is dat de 18-jarige Lentenaar met zijn gedrag ook heeft bijgedragen aan het andere - zware - geweld rond het Goffertstadion na de derby . Daarbij raakten onder andere politieagenten- en paarden gewond.
Waarschuwing
Voor het hinderen van de politiebus moet de man wel boetedoen middels een taakstraf van 90 uur. Ook heeft de rechter ‘bij wijze van waarschuwing’ een voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. Als de Lentenaar binnen twee jaar wéér in de fout gaat, moet hij twee weken de cel in.
De 18-jarige Lentenaar was de enige verdachte van de derbyrellen die de rechtbank in Zutphen dinsdag met een straf verliet. Een 23-jarige Nijmegenaar werd vrijgesproken. De rechter vond dat niet overtuigend kon worden vastgesteld dat hij het was die volgens agenten geweld had gebruikt tegen politie en politievoertuigen rondom NEC - Vitesse.
Sigaretje roken
,,Het signalement is erg dun. Vrijspraak”, klonk het oordeel van de rechter. De verdachte zelf zij niet betrokken te zijn geweest bij ongeregeldheden en alleen in de rellende menigte te zijn beland om ‘met een bekende een sigaretje te roken’.
Naast de veroordeelde Lentenaar en de vrijgesproken man uit Nijmegen, moesten nog vier verdachten van de derbyrellen zich dinsdag bij de rechtbank in Zutphen melden. De zaken van deze mannen (uit Wijchen, Groesbeek, Veenendaal en Rhenen) zijn echter om uiteenlopende redenen aangehouden (uitgesteld).
In twee gevallen kwam dat mede door coronaklachten bij de verdachten, in een andere zaak wil de rechtbank nog wachten op een reclasseringsrapport. Ook zou in één geval de verdachte de processtukken niet tijdig hebben ontvangen.
Half jaar cel
Eerder deze maand vond een eerste snelrechtzitting plaats in verband met de rellen bij NEC - Vitesse. Toen moesten zeven verdachten voorkomen. De rechter deelde destijds diverse taakstraffen en (voorwaardelijke) gevangenisstraffen uit. De hoogste straf was voor een 30-jarige Nijmegenaar die met takken, boomstronken, stoeptegels en een brandblusser gooide. Hij moet een half jaar de cel in.