Zorgaanbieder uit Utrecht moet trage wijkhulp in Nijmegen voor jeugd en gezinnen uit slop helpen
NIJMEGEN - Gemeentelijke hulpverleners voor baby’s, kinderopvang, jongeren en scholen gaan sneller hulp bieden in Nijmegen. Daarvoor wordt met ingang van de zomer 2021 een nieuwe organisatie aangetrokken: Lokalis uit Utrecht.
Delen per e-mail
Lokalis is een zorgaanbieder die thuis hulp biedt bij problemen met jeugd en gezinnen. Het Utrechtse zorgbedrijf gaat nauw samenwerken met bestaande Nijmeegse organisaties Bindkracht 10 (voorheen Tandem Welzijn en Het Inter-lokaal), jeugdzorgverlener Entrea-Lindenhout en zorgaanbieder voor mensen met beperking Driestroom.
80 procent ‘eerste loket’
Gaat alles volgens plan, dan zal 80 procent van de honderden zorgvragen die maandelijks binnenkomen bij de gemeente, voortaan al bij het ‘eerste loket’ worden afgehandeld. Het betreft hulp bij eenzaamheid, beginnende verslavingen, schulden en jeugdcriminaliteit, maar bijvoorbeeld ook adhd- en autisme-problematiek op scholen.
Die worden opgepakt door nieuwe ‘basisteams Jeugd en Gezin’ met breedgeschoolde zorgprofessionals. De overige 20 procent, voor de zwaardere zorg, zal doorstromen naar gespecialiseerde hulp - vaak met intensieve zorg en/of 24-uursverblijf.
Bureaucratisch
Nu is de verhouding nog omgekeerd. 80 procent van de benodigde hulp wordt doorgestuurd, terwijl slechts 20 procent direct hulp krijgt. Sociale wijkteams, die sinds 2015 verantwoordelijk zijn voor zorg dichtbij in de wijken, worden opgeheven. Ze zijn te bureaucratisch en te duur gebleken. Kosten voor het zelfde soort zorg zijn in een paar jaar verdubbeld.
De gemeente belooft bij het afbouwen van de sociale wijkteams zorgvuldig te letten op de vertrouwensrelatie tussen bestaande cliënten en hun hulpverlener. Deze relaties mogen hun traject samen afronden, ook als dit doorloopt na de zomer.
Weer in dienst
De verwachting is dat veel van de huidige hulpverleners die actief zijn bij sociale wijkteams, scholen, kinderopvang en consultatiebureaus, door Lokalis weer in dienst worden genomen. Daarmee moet het gevaar worden ondervangen dat opgebouwde kennis van cliënten en sociale netwerken verdwijnt met de komst van een Utrechtse zorgaanbieder.
Toch koesteren SP en PvdA argwaan. Zij willen van wethouder Grete Visser weten hoe ze ervoor zorgt dat Nijmeegse medewerkers en banen behouden blijven voor de zorg. De meer specialistische hulpverleners die nu nog actief zijn, gaan hoe dan ook een onzekere toekomst tegemoet. Bedoeling is dat zij veel minder worden ingeschakeld om zo de kosten te drukken. Het betreft onder meer ook dagbehandeling en psychische ondersteuning.
Verian
Voormalig raadslid en huidig SP-wethouder Petra Molenaar zei eerder dat met een partij van buiten verlies dreigt van grip op de zorg. Reden: een commerciële partij die zo goedkoop mogelijk wil werken, krijgt het voor het zeggen. Ze waarschuwde voor een doemscenario als bij Verian, de in Nijmegen veelvuldig verguisde aanbieder voor huishoudelijke hulp.
Raadslid Ammar Salman is ook verder kritisch: ,,Kleine lokale zorgpartijen waren bij de aanbesteding bij voorbaat kansloos, terwijl daar veel kennis zit. Nu wint een landelijke partij die weer van voren af aan moet beginnen.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Nu weer een brand, buurtbewoners voelen zich niet veilig na zoveelste incident: ‘Het voelt niet fijn’
NIJMEGEN - De brand in een flatwoning in Hillekensacker, woensdagavond, is het zoveelste incident met de bewoner ervan. Angst regeert onder buurtbewoners. Ze voelen zich onveilig in eigen huis. -
PREMIUM
Kappen van groen langs Maas-Waalkanaal stilgelegd na storm van kritiek
NIJMEGEN - Rijkswaterstaat is voorlopig gestopt met de ingrijpende snoeiwerkzaamheden langs het Maas-Waalkanaal. Daarbij wordt een dichtbegroeide strook van 1,5 meter helemaal vrij gemaakt. De bedoeling is de zichtlijnen voor schippers te herstellen. -
Bruls over vaccinatielobby’s van medisch specialisten: ‘Ik heb me verbaasd en me eraan gestoord’
NIJMEGEN - Voorzitter van het Veiligheidsberaad en burgemeester van Nijmegen Hubert Bruls stoort zich aan de voorrang die specialisten zoals ic-arts Diederik Gommers krijgen binnen het vaccinatieproces. Dat zegt hij tegen Omroep Gelderland. -
NEC haalt geen vervanger voor vertrokken Van Ottele en laat jeugdspeler meetrainen
NIJMEGEN - NEC gaat deze winter niet de transfermarkt op om een vervanger aan te trekken voor verdediger Syb van Ottele (18), die per direct naar Heerenveen is vertrokken met een contract tot 2024. -
PREMIUM
Grotere ruimtes of de klas verdelen: veel scholen moeten improviseren met 1,5 meter-regel
NIJMEGEN/GROESBEEK - Middelbare scholen moeten improviseren nu eindexamenleerlingen 1,5 meter afstand tot elkaar moeten houden. Veelgebruikte oplossingen: grotere ruimtes of een klas verdelen over twee of drie lokalen.
-
PREMIUM
Straatarm Nijmeegs gezin blikt terug op luxe ruil met familie Pos: ‘Dit vergeten we nooit meer’
NIJMEGEN - ,,Wat een geweldige beleving. Dit vergeten we nooit meer.” Vol enthousiasme blikt de Nijmeegse familie Van Wees terug op de deelname aan Steenrijk Straatarm. Het arme gezin uit Lindenholt ruilde voor het bekende SBS6-programma met de bekende realityfamilie Pos uit Friesland. -
Fietsendieven met gestolen zonnebrillen op zak opgepakt door Nijmeegse politie
NIJMEGEN - Twee mannen zijn vrijdagochtend vroeg opgepakt, op verdenking van het stelen van een fiets in Nijmegen. Een omstander zag dat het duo bezig was een fiets te stelen aan de Van Heutszstraat en alarmeerde de politie. -
Gemeente meet minder verkeer op Groenestraat, ondanks komst Action
NIJMEGEN - De Groenestraat is niet drukker geworden door de komst van de Action en de nieuwe Albert Heijn. Dat concludeert de gemeente Nijmegen uit een meting in september. Buurtwoordvoerder Wim van Beurden is sceptisch: ,,Pas als het normale leven weer op gang komt, kun je er iets over zeggen.”
In samenwerking met indebuurt Nijmegen