Het virus is geen denkend wezen, het is een organisme dat zich verspreidt
Frank in quarantaineFrank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Tweede golf, dag 96. Lees alle eerdere afleveringen hier terug.
Delen per e-mail
Ik wil even een punt maken tegen iets. Ik ben niet zo vaak tegen iets. D’r zijn al genoeg mensen tegen een heleboel dingen. Ik ben liever voor iets. Dezer dagen bijvoorbeeld voor rust en regelmaat in ons leven, voor een lockdown die ons dichterbij het einde van deze ellende brengt, voor steun aan de dokters en verplegers in onze ziekenhuizen, voor vaccinatie.
Maar ik ben heel erg tegen de antropomorfisering van het coronavirus. Ja, dat is een mond vol. Ik ga het uitleggen. Het ergert me als mensen het virus behandelen als een mens en van menselijke eigenschappen voorzien. ‘Laat de kerst geen feestdag voor het virus worden’, zei bijvoorbeeld minister Hugo de Jonge onlangs op een van zijn persconferenties. Mark Rutte: ‘Want dan voelt het virus zich lekker’. Elders tekenende ik op: ‘Daar zit het virus niet op te wachten’ en ‘Dit virus heeft het gemunt op de kwetsbaren’.
Iedereen doet het, overal. Niet alleen Rutte en De Jonge, ook alle would-be experts bij Op1, Nieuwsuur en Beau en echte virologen, die volgens mij beter zouden moeten weten. Waarom doen ze dat? Waarschijnlijk om het virus zo ‘tastbaar’ te maken en daardoor de bestrijding ervan. Maar het virus is, voor zover ik weet, geen denkend wezen. Het is een organisme dat zich verspreidt. Het denkt niet: hé, daar is Frank Poorthuis, die ziet er lekker kwetsbaar uit. Laat ik daar eens heen gaan. Nee, het virus komt in een ongelukkig geval op mijn huid en kan dan doordringen in mijn neusholtes, mijn bovenste luchtwegen en vervolgens de onderste, doordat ik niet genoeg antistoffen heb. Dat is geen denkwerk van het virus, dat is een eigenschap.
Waarom wind ik me zo op? Ik denk omdat de vermenselijking van het virus doet voorkomen alsof er een gelijkwaardige strijd tussen het ding en mij als persoon bestaat. Het voelt hetzelfde als mensen die zeggen dat iemand ’de strijd tegen kanker’ heeft gewonnen of verloren. Daarmee lijken de mens en de kanker ook als gelijkwaardigen op een slagveld te staan. Terwijl, als er kanker op je af komt, je gewoon pech kunt hebben. Niet omdat de kanker, of zo’n virus, slimmer is dan jij, maar omdat het een ziekte is waar je lichaam niet tegen is bestand. Dus mag het alstublieft ophouden. Het virus is al erg genoeg, het hoeft niet ook nog een gezicht te krijgen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
frank in quarantaine
Madonna met kind, in een boot, onderweg van nergens naar ergens
Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Tweede golf, dag 91. Lees alle eerdere afleveringen hier terug. -
Vriendinnengroep deelt tientallen kerstpakketten uit: ‘Sommige mensen schoten vol’
Eenzame senioren in Ammerzoden en Well werden vlak voor kerst verrast met een goedgevuld kerstpakket en een kleine aubade. Gemaakt en bezorgd door een vriendinnengroep uit Ammerzoden. ‘Niemand hoort eenzaam te zijn tijdens de feestdagen’. -
PREMIUM
Mede dankzij corona heeft Vanessa nu haar eigen toko: ‘Stilzitten was geen optie’
Aan het begin van dit coronajaar had ze niet gedacht dat ze in december in Naaldwijk samen met haar man André een Indonesische toko zou runnen. Het gebeurde wel, sinds vorige week is ze bijna dag en nacht in de Prins Hendrikstraat te vinden. Op nummer 43, in Le Toko. -
Nederlandse YouTubers bouwen 50 meter lange achtbaan in achtertuin
Mis jij naar een attractiepark gaan en in de achtbaan stappen ook zo? Jesper Weijs (19) en Rik Kleeven (20) uit Oirle hadden sinds de start van de coronacrisis wat tijd over en besloten daarop hun eigen achtbaan te bouwen. De attractie begint op een schuurtje en is gemaakt van buizen en balken. Het project leverde de jonge YouTubers al honderdduizenden views op. -
Online vergaderen hoeft niet Instagramproof: het is geen datingshow
Draag mooie kleren, maak je op, zorg ervoor dat je achtergrond wat uitstraalt. Een mooie boekenkast, met intellectuele boeken, of zoiets. Behalve veel virologen, zijn er de laatste tijd allerlei online-vergaderen-experts opgestaan. En zij slaan nogal door.
-
Stefan (32) fietst land door om geld op te halen, Amersfoorter schiet te hulp na kapotte fietsband
De Udense Stefan School is sinds een aantal dagen bezig met een bijzondere fietsactie: de 32-jarige concertprogrammeur fietst in een paar dagen langs alle grote poppodia in Nederland, om aandacht te vagen voor het belang van de cultuursector. School zou vandaag aankomen in Amersfoort, maar vlak voordat hij de stad binnenreed ging zijn fiets kapot. -
Beste escaperoom ter wereld staat in Bunschoten: ‘Ontzettend groot compliment’
De Bunschotense escaperoom The Dome is voor het tweede jaar op rij uitgeroepen tot nummer één van de wereld. The Dome won de prestigieuze Top Escape Rooms Project Enthusiasts’ Choice Award (TERPECA) en liet bij de verkiezing 130.594 internationale escaperooms achter zich. -
Frank in quarantaine
Later zeggen we misschien dat dit de kerst ‘aan de vooravond’ van de grote opluchting was
Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Tweede golf, dag 95. Lees alle eerdere afleveringen hier terug.