Deurloo en Zonderland af door zijdeur: rekstokfinale EK zonder Nederlanders
Turnvolgers keken deze EK uit naar een broederstrijd op rekstok tussen Epke Zonderland en Bart Deurloo. Maar het komt er zondag in Basel niet van.
Door Marcel Luyckx
De kwalificatie-oefening van Zonderland was vanmorgen in de St. Jakobshalle niet overtuigend genoeg. Er mochten in de rest van de kwalificatiedag niet nog eens zes turners de score van de Fries (13.433 punten) overtreffen, want dan ging de finale aan hem voorbij. Even na 16.00 uur velden de Zwitsers Pablo Braegger en Christian Baumann het vonnis over Zonderland. Zij wipten de drievoudig Europees kampioen uit de rekstokfinale. Deurloo had met 13.600 punten een iets grotere marge, maar hij is de volgende rekstokturner die buiten de boot valt. De 30-jarige Rotterdammer krijgt zondag geen herkansing meer in Zwitserland. Een halfuurtje later dan Zonderland viel Deurloo buiten de top 8.
Beide Oranje-rekstokspecialisten dachten ‘op zeker’ te gaan en bewaarden de combinatie van vluchtelementen tot zondag. Deurloo koos vijf keer het luchtruim, maar knoopte de Cassina, Kovacs gehoekt, Kovacs gehurkt, Kolman en Yamawaki niet aan elkaar. Een allesbehalve fitte Zonderland beperkte zich tot twee vluchtelementen (Cassina en Kolman), evenaarde Deurloo toch in moeilijkheidsgraad maar verloor het prestigeduel op de uitvoering.
Vermoeidheid
Zonderland (35) ging er zelf na de ochtendsessie al vanuit dat zijn EK erop zat. ,,Dit is niet goed genoeg voor een finale. Dan was dit mijn laatste EK, al ben ik daar vooraf niet zo mee bezig geweest.”
De aanloop naar het toernooi in Basel verliep allesbehalve optimaal voor de rekstokspecialist. Vanwege vermoeidheid en door de schade en schande wijs geworden, besloot hij het op trainingen rustig aan te doen. ,,Dit lag wel in de lijn der verwachting. Ik ben niet fit genoeg. Ik moet al tevreden zijn hoe ik hier de oefening doorkom. Onder druk presteren lukt dus nog. Al had ik graag nog één extra vluchtelement erbij gedaan. Ik heb toch meegedaan aan de EK, omdat ik al zo lang geen wedstrijd heb gehad. Dit heb ik toch even meegepakt”, zei Zonderland die begin deze maand voor de tweede keer vader werd. ,,De geboorte heeft geen extra terugslag gegeven, al had ik dat wel verwacht. Met dank ook aan mijn oudste zoon die hartstikke goed doorslaapt. Ik heb op tijd rust kunnen pakken.”
Deurloo maakte zich op voor enkele uren bang afwachten. ,,Ik ga er maar vanuit dat dit niet genoeg is. Er zijn er zoveel die met een nette oefening 13.6 kunnen turnen. Maar iedereen zit met het probleem dat hij lang geen wedstrijden heeft gehad. Dat geeft strubbelingen. Toen ik aan de stok gehangen werd, dacht ik: Hoe moet ik ook alweer beginnen? En tijdens mijn oefening was ik over allerlei dingen nadenken. Het is onwennigheid, denk ik.”
Schmidt mist laatste kans op plaatsing voor Spelen
Casimir Schmidt heeft zijn laatste kans om deelname af te dwingen aan de Olympische Spelen van Tokio niet benut. Schmidt moest bij de EK als tweede eindigen op de meerkamp op een lijst van turners die zich nog niet individueel of via hun land hadden geplaatst. De kwalificaties van donderdag gelden daarbij als graadmeter. Schmidt kwam uit op een puntentotaal van 80,307 en wist op dat moment al drie turners voor zich die zich ook in Basel nog moesten kwalificeren voor de Spelen.
Voor Schmidt resteert vrijwel zeker een plaats in de meerkampfinale (top 24) van vrijdag, terwijl hij nog een kleine kans heeft op een plaats in de finale op vloer met een score van 14,400. De beste acht turners per toestel plaatsen zich voor de finales. Een derde van het deelnemersveld moet nog in actie komen.
Een meevaller is er voor Naomi Visser. Zij stond als eerste reserve op de lijst voor de allroundfinale van vrijdag. Door de afmelding van een concurrente krijgt de 19-jarige Papendrechtse de kans om een betere meerkamp af te werken dan dinsdag in de kwalificatie. Lieke Wevers plaatste zich al direct voor de eindstrijd.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Hoe weet je of jij hoogbegaafd bent? Een expert legt uit wat de kenmerken zijn
Twee à drie procent van de bevolking is hoogbegaafd. Zij hebben een sterk ontwikkeld brein met een IQ van 130 of meer. Maar volgens specialisten ligt het werkelijke percentage nog veel hoger. Alleen: hoe weet je of je hoogbegaafd bent? Wij vroegen expert Tessa Kieboom om raad. -
Kogel door de kerk: Roubaix-winnaar Dylan van Baarle tekent voor drie jaar bij Jumbo-Visma
Dylan van Baarle (29), vorige maand winnaar van Parijs-Roubaix, verlaat Ineos en gaat rijden voor Jumbo-Visma. Van Baarle tekent een contract voor drie seizoenen. -
Motorcrosser Vlaanderen pakt op Sardinië eerste GP-zege in MXGP: ‘Ik word vanavond dronken’
Motorcrosser Calvin Vlaanderen heeft bij de Grote Prijs van Sardinië zijn eerste zege in de MXGP geboekt. De 25-jarige in Zuid-Afrika geboren Nederlander won op het circuit van Riola Sardo beide manches. -
PREMIUM
Alcohol drinken tijdens de zwangerschap kan leven lang gevolgen hebben voor je kind
Laag geboortegewicht, hersen- of gezichtsafwijkingen, concentratieproblemen. Alcohol drinken tijdens de zwangerschap kan een leven lang gevolgen hebben voor je kind. En dat moet nóg bekender worden, vindt het Trimbos-instituut. Daarbij is ook een rol weggelegd voor de man. -
PREMIUM
Hoe gevaarlijk is het om je batterijen niet op tijd weg te gooien?
Het komt steeds vaker voor: een brand die ontstaat door een batterij. Gooi je een boormachine of een ander elektrisch apparaat weg bij het restafval, dan kan die zomaar vlam vatten.
-
Bizarre val Sam Oomen, Biniam Girmay ontsnapt in Giro-sprint: 'Ik raak de boarding twee keer’
Waar de één heel goed wegkwam, had de ander bijzonder veel pech vandaag in de Ronde van Italië. Gent-Wevelgem-winnaar Biniam Girmay werd bijna de hekken ingereden, maar wist overeind te blijven. Sam Oomen wilde een bidon aan een supporter geven, maar klapte daarbij hard tegen de grond. -
Wolther Kooistra spant kort geding aan, turncoach wil alsnog naar World Cup Varna
Turntrainer Wolther Kooistra eist via een kort geding dat hij eind deze maand alsnog met zijn pupil Sanna Veerman mee mag naar de World Challenge Cup in het Bulgaarse Varna. -
PREMIUM
Sabbatical Jeroen Otter: ‘Als je te veel schouderklopjes krijgt, ga je misschien wel in je eigen succes geloven’
Shorttrackbondscoach Jeroen Otter (57) neemt een sabbatical, juist om succesvol te zijn in de toekomst. ,,Ik wil het verschil maken in de toekomst en in het heden. En op dit moment voelde ik me niet meer honderd procent zeker of ik dat over twee of drie jaar nog kan doen.’’