Kaag doet ‘concessie’: D66 wil in kabinet met VVD, CDA, PvdA, GroenLinks én ChristenUnie
VideoD66-leider Sigrid Kaag wil onderhandelen over een brede meerderheidscoalitie met VVD, D66, CDA, PvdA, GroenLinks én ChristenUnie. Dat heeft zij vanmiddag gezegd op een partijbijeenkomst in Amsterdam. De laatste tijd wilde Kaag niet in een kabinet stappen met twee christelijke partijen. Nu zet ze de deur op een kier voor een doorstart van het demissionaire kabinet.
Een ‘concessie’, zo noemt Kaag haar voorstel voor een brede coalitie met zes partijen. ,,Wij zijn bereid onze politieke blokkade op te heffen’’, zei de D66-leider. ,,Laten we met zes van de constructieve partijen aan tafel gaan. Het nationale belang vooropstellen.’’
De laatste weken wilde Kaag niet in een kabinet stappen met de huidige coalitiepartners CDA én ChristenUnie. ,,Het roer moet om’’, zei Kaag daar vorige maand nog over op deze site. Maar afgelopen week - bij de Algemene Politieke Beschouwingen - sloten VVD, D66, CDA en ChristenUnie wél een deal over de begroting voor volgend jaar.
Wij spraken parlementair verslaggever Peter Winterman over de stap van Kaag. Bekijk hieronder het fragment. Tekst loopt door onder de video.
‘Verademing’
,,Ik heb afgelopen week gezien dat een brede meerderheid met elkaar kan praten in het debat’’, zegt Kaag nu. ,,Dat is een verademing. Maar waarom zouden we dat dan ook niet kunnen doen in het landsbestuur? Laten we bouwen aan een evenwichtig en daadkrachtig kabinet in de beste Nederlandse traditie.’’
Daarmee lijkt de D66-leider definitief een streep te zetten door de optie van een minderheidskabinet. Informateur Johan Remkes bekijkt die mogelijkheid komende week nog wel. Hij praat morgenochtend verder met VVD-leider Mark Rutte, Kaag en CDA-leider Wopke Hoekstra over de formatie. ,,Het is pijnlijk duidelijk geworden dat een minderheidsconstructie gewoon niet kan werken zonder stabiele, voorstelbare steun in het parlement’’, vindt Kaag.
Het is de vraag of Rutte en Hoekstra er net zo over denken. VVD en CDA hebben voortdurend aangegeven géén kabinet te willen met PvdA én GroenLinks. De twee linkse partijen houden elkaar al de hele formatie vast. Demissionair premier Rutte zei te vrezen dat een kabinet met vijf partijen te instabiel is. Of hij zich nu dan wel kan vinden in een kabinet met zes partijen, lijkt onwaarschijnlijk.
Ook komt het voorstel van D66 voor een zespartijencoalitie niet uit de lucht vallen. Eind augustus schreef Kaag al op de website van haar partij dat ze het eerder heeft voorgesteld: ‘En om de impasse te doorbreken, heb ik eerder deze formatie - voor de zomer - al voorgesteld om de ChristenUnie toe te voegen voor een breed zespartijenkabinet. Dat is toen door VVD en CDA geblokkeerd’. Nu probeert ze het dus opnieuw.
Het is de afgelopen weken pijnlijk duidelijk geworden dat een minderheidscoalitie niet kan werken zonder stabiele steun in het parlement
Maar een doorstart van het huidige demissionaire kabinet sluit ze niet uit, zegt Kaag ook: ,,Als je met zes begint - zonder een dictum te geven waar het niet mag eindigen en wel mag eindigen - zijn natuurlijk alle variaties mogelijk. Wij hebben de blokkades opgeheven. Dan moet je niet kinderachtig doen over een minder wenselijke uitkomst.’’
Minderheidskabinet
CDA-leider Hoekstra zei afgelopen vrijdag dat hij het ‘doorzetten van de huidige coalitie het meest voor de hand vindt liggen’. ,,Maar goed, dat is niet meer mogelijk’’, gaf hij daarbij meteen aan. ,,Dus praten we over een minderheidskabinet. Ik heb al aangegeven dat ik constructief wil kijken naar de variant van met z’n drieën: een minderheidskabinet met VVD, D66 en CDA.’’ Kaag wil daar echter niet van weten.
Informateur Remkes wil in de loop van deze week ‘conclusies trekken’ over de mogelijkheden om tot een minderheidskabinet te komen. Het is nog onduidelijk wat Remkes gaat doen als partijen niet van standpunt veranderen. Mogelijk geeft hij dan zijn opdracht als informateur terug, of zal hij op zoek gaan naar een andere oplossing.
ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers heeft de deur naar D66 niet dichtgegooid, zo zegt hij in een interview op deze site. ,,Ik zie dat medisch-ethisch heel groot wordt gemaakt. Terwijl er zoveel momenten zijn dat D66 en ChristenUnie de afgelopen vier jaar schouder aan schouder stonden’’, aldus Segers.
Bekijk hieronder onze video’s over de formatie:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Van der Burg wil crisisnoodopvang langer openhouden
De crisisnoodopvang voor asielzoekers moet langer dan tot 1 april openblijven. Dat heeft staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken) aan de burgemeesters van het Veiligheidsberaad gevraagd. Veel burgemeesters gingen daarmee akkoord, zei hij. Volgens voorzitter Hubert Bruls van het Veiligheidsberaad kunnen hierdoor ‘een paar duizend plaatsen’ langer openblijven. -
7 vragen
Waarover gaan de Provinciale Statenverkiezingen, en wat hebben die te maken met de Eerste Kamer?
Op 15 maart mogen we weer met zijn allen naar de stembus, deze keer voor de Provinciale Statenverkiezingen. Maar waar stemmen we nou precies op? En wat hebben de provincies te maken met de Eerste Kamer? In dit artikel vind je alle antwoorden op vragen over de aankomende verkiezingen. -
Koken & Eten
Hygiëne in de keuken: maak ook je kruidenpotjes af en toe goed schoon
Veel gevallen van voedselvergiftiging ontstaan thuis, aldus het RIVM. De meeste bacteriën in de keuken denk je waarschijnlijk te vinden in de keukenhanddoek, vuilnisbak of snijplank, maar uit een nieuwe studie blijkt dat kruidenpotjes nog grotere bacteriemagneten zijn. -
Hoe Neelie Kroes ondanks verbod bij premier Rutte lobbyde voor een gesprek met Uber-topman
Ondanks een lobbyverbod heeft voormalig Eurocommissaris Neelie Kroes in 2015 een gesprek tussen Uber-topman Travis Kalanick en premier Mark Rutte geregeld. Die ontmoeting moest vooral niet in Nederland plaatsvinden vanwege lopende rechtszaken tegen Uber. Dat adviseerde de ambtelijke top, blijkt uit documenten die donderdag openbaar zijn gemaakt. -
PREMIUMinterview
Gert-Jan Segers: ‘Ik voel geen boosheid richting D66’
Bij het debat over de Miljoenennota bleek er toch nog leven te zitten in de oude coalitie. Toch zit Gert-Jan Segers van de ChristenUnie maandag niet aan tafel bij informateur Remkes. ,,Ik zie dat medisch-ethisch heel groot wordt gemaakt. Terwijl er zoveel momenten zijn dat D66 en ChristenUnie de afgelopen vier jaar schouder aan schouder stonden.”
-
PREMIUM7
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen. -
-
-
interview
Paniek om een dringend mailtje van de baas: waarom ons brein soms worstelt met werk
Kenniswerk is zwaar voor onze mentale gezondheid, ziet Christianne Vink, psycholoog en auteur van Het grote hoe ik werk boek. Ze ontmoet in haar praktijk werkenden die worstelen met vermoeidheid en stress, en zich tegelijkertijd moeilijk kunnen concentreren. Wat kun je daaraan doen? -
PREMIUM
Oppositiepartijen ruiken bloed en zetten Rutte in z'n eentje klem
Met de formatie in een dal krijgt demissionair premier Mark Rutte klappen. Nu hij vleugellam is, moet Rutte toezien hoe heilige VVD-huisjes omver worden geworpen.
27 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerR Nobel
Marco Wegma
Louis Jansen
I Mecking
Nick Vernooij