Nederlandse gezant spreekt in Kaboel met taliban, zegt ‘substantiële’ humanitaire hulp toe
updateVoor het eerst heeft een Nederlandse diplomaat in Afghanistan met de taliban gesproken. De speciaal gezant voor Afghanistan, Emiel de Bont, was samen met twee Duitse diplomaten in de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Het bezoek werd mede mogelijk gemaakt door Qatar.
De taliban heeft volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken herhaald dat mensen die weg willen uit het land weg mogen. Maar, staat te lezen in een verklaring, daar is wel ‘praktische hulp’ van de taliban voor nodig. Eerder stelde demissionair minister Ben Knapen van Buitenlandse Zaken al dat de woorden van de taliban met een korrel zout genomen moeten worden. ,,Wat met de mond wordt beleden, wordt in de praktijk niet altijd uitgevoerd.”
Ook werd door de taliban toegezegd dat medewerkers van hulporganisaties, óók vrouwen, ‘veilige en ongehinderde’ toegang krijgen tot het land en kwetsbare mensen kunnen helpen. Nederland en Duitsland zegden met het oog op de winter ‘substantiële humanitaire hulp’ toe. Ook willen de twee landen bekijken of artsen, verpleegkundigen en leraren via internationale organisaties betaald kunnen worden. De tegoeden van de taliban zijn bevroren.
Evacuatie
Sinds eind augustus, toen de evacuatie werd beëindigd en de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging uit Kaboel vertrok, was er geen Nederlandse diplomaat meer in Afghanistan geweest. Nederland wil nog zo'n 2000 mensen uit Afghanistan halen, onder wie 136 Nederlanders.
De Bont en zijn Duitse collega's spraken met de Afghaanse machthebbers over de veilige doorgang van mensen die nog uit Afghanistan moeten worden geëvacueerd, maar ook over ‘contraterrorisme, mensenrechten, noodhulp en inclusieve regering en bestuur’, zo laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
‘Functioneel contact’
Een woordvoerder benadrukt dat het bezoek ‘op geen enkele manier’ betekent dat Nederland de taliban erkent ‘als legitieme vertegenwoordiging van het Afghaanse volk'. ,,Dit bezoek is in lijn met eerdere uitspraken van het kabinet dat er functioneel contact is met de taliban.”
Al eerder sprak ambassadeur Caecilia Wijgers samen met Europese collega's met een afgevaardigde van de taliban in Qatar. Toen toenmalig minister van Buitenlandse Zaken Sigrid Kaag in Qatar op bezoek was, had een van haar topambtenaren een ‘verkennend gesprek’ met deze afgevaardigde.
Bekijk hier onze video’s over de situatie in Afghanistan
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM19
BBB schendt eigen gedragslijn om alle zetels te vullen: ‘Dit is een probleemgevalletje’
De BoerBurgerBeweging schendt de eigen voorschriften waarin staat dat de partij geen dubbelfuncties accepteert. Om te voorkomen dat na de grote verkiezingswinst zetels onbezet blijven, wil BBB nu tóch toestaan dat een gekozen lid zowel in de Eerste Kamer komt als in de Provinciale Staten of het waterschapsbestuur. -
Knapen erkent: ‘We spreken met de taliban’
Het kabinet erkent voor het eerst dat het rechtstreekse gesprekken voert met de taliban. Wel benadrukt minister Ben Knapen (Buitenlandse Zaken) dat dat niet betekent dat het taliban-regime in Afghanistan wordt erkend. ,,En het zijn gesprekken, geen onderhandelingen.’’ -
podcast
Niemand kan meer om ‘Sweet Caroline’ heen
Wat betekent de politieke aardverschuiving die BBB heeft veroorzaakt. ,,We zullen er iets mee moeten,’’ zegt premier Mark Rutte. Maar dat is een understatement: het kabinet komt onder grote druk te staan. En hoe zorgt Van der Plas dat er geen LPF-toestanden uitbreken? -
Dit zijn de addertjes onder het gras van private lease
Ooit was er geen hond in geïnteresseerd, maar inmiddels is private lease niet meer weg te denken uit het Nederlandse autolandschap. Autorijden zonder zorgen over restwaarde, inruil of onderhoud en met een maandbedrag waardoor je precies weet waar je aan toe bent. Maar er zitten addertjes onder het gras. -
video
Koning en premier misschien toch naar WK voetbal: ‘We hebben Qatar iedere dag nodig’
Het kabinet wil niet toezeggen dat er geen officiële vertegenwoordiging naar het WK voetbal in Qatar wordt gestuurd. Dat heeft te maken met de pogingen om nog Nederlanders en Afghanen te evacueren uit Afghanistan. Daarbij speelt de Golfstaat een belangrijke rol.
-
PREMIUMMet video15
Bijstand fors omhoog, weg met toeslagenstelsel: gemeenten eisen dat kabinet positie lage inkomens verbetert
Gemeenten eisen dat het kabinet de inkomenspositie van lage inkomens snel fors verbetert. Als minima komende jaren niet substantieel meer te besteden krijgen ontstaat er een nieuwe onderklasse die de maatschappij verder verdeelt, vrezen zij. -
-
-
PREMIUM
Met deze bomen heb je snel een koeler terras
De beste remedie tegen een hete zomer? Onze tuinexpert Laurence Machiels weet raad: plant nu nog bomen! Afhankelijk van de grootte van je tuin, legt ze uit welke bomen het best tot hun recht komen en welke genoeg (maar ook niet te veel) schaduw geven. ,,Strooi een mulchlaag van compost of bladaarde onder de boom, dat houdt de verdamping tegen.’’ -
1
Is zout nou wel of niet slecht voor je bloeddruk?
Over de hoeveelheid keukenzout die we gebruiken, is veel te doen. Toch heeft zout ook belangrijke functies, zegt voedingsdeskundige Karine Hoenderdos. In deze rubriek beantwoordt ons panel aan deskundigen elke week een lezersvraag over voeding, gezondheid of relaties.