Parlement wil onderzoek flitsbenoeming EU-topman
De Groene fractie in het Europese Parlement wil een grondig onderzoek naar de ‘flitsbenoeming’ van het Duitse zwaargewicht Martin Selmayr (47) tot hoogste beleidsambtenaar bij de Europese Commissie. Volgens de Franse krant Libération is Selmayr vorige week in één minuut eerst tot adjunct-secretaris-generaal benoemd en meteen daarna tot secretaris-generaal.
Volgens de Commissie is er ‘niets ongebruikelijks en al helemaal niets illegaals’ gebeurd en was snelle besluitvorming nodig om een toppost als die van secretaris-generaal niet onnodig onbezet te laten. Die argumentatie riep vanmiddag veel vragen op omdat Commissievoorzitter Juncker al sinds begin september 2015 wist, zo meldde hij vorige week zelf, dat de huidige secretaris-generaal Italianer, een Nederlander met een zeer lange staat van dienst bij de Commissie, per 1 maart ontslag zou nemen.
Volgens een Commissiewoordvoerder waren er ‘meer dan één, maar minder dan vier kandidaten’ voor zijn opvolging. Pas na een vragensessie van een uur wist hij te melden dat het er twee waren: naast Selmayr dus nog één andere kandidaat. De Commissie ging unaniem akkoord met Selmayrs benoeming, die voor alle Commissarissen op twee na wel als een verrassing kwam: buiten Juncker zou alleen vicevoorzitter Oettinger (personeel) vooraf op de hoogte zijn geweest.
Selmayr, die in 2014 Junckers verkiezingscampagne leidde en nadien zijn kabinetschef werd, wordt in Brussel allang gezien als een buitengewoon machtig man. De Duitse jurist heeft niet altijd vleiende bijnamen als Raspoetin, Machiavelli en het monster van Berlaymont (de Commissiezetel).
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
RIJKSVACCINATIEPROGRAMMA
Gratis griepprik voor mensen met longschade na covid, rotavaccin alleen tegen betaling
Na advies van de Gezondheidsraad kunnen ook mensen met longklachten na een corona-infectie, morbide obesitas en dementie voortaan een gratis griepprik krijgen. Het rotavaccin blijft alleen beschikbaar tegen betaling. -
MET VIDEO22
Is Nederland klaar voor een nieuwe coronagolf? ‘Ventilatie is van groot belang, RIVM was koppige ezel’
Het kabinet houdt sterk rekening met een nieuwe opleving van het coronavirus in het najaar. Maar is Nederland daar wel klaar voor? Experts en partijen in het parlement zijn kritisch. ,,Een lockdown is niet ver weg, vrees ik.’’ -
PREMIUMmantelzorg
‘Ik heb het idee dat ze het op mijn werk zien alsof ik twee extra vrije dagen heb’
Werk combineren met de zorg voor een van je ouders of kind, veel Nederlanders doen het. Makkelijk is het allesbehalve. 10 procent van de werkende mantelzorgers denkt na over stoppen met werken. Wat kun je doen om het vol te houden? -
PREMIUM8
Rutte was gehecht aan zijn oude Nokia, maar gaf hem vorige week toch op
Het ouwe Nokia’tje van premier Mark Rutte was lang onderwerp van spot en vooral gegrinnik. Nu hij sms’jes blijkt te hebben gewist, slaat het sentiment om. De man-van-vaste gewoonten is alsnog aan de smartphone. -
6
Financiële puzzel bijna af: hogere minimumlonen, iets minder geld naar klimaat, meer belasting bedrijven
Sneller een hoger minimumloon, meer geld voor AOW’ers, miljarden meer voor defensie, maar iets minder geld naar klimaat- en stikstofmaatregelen. De ingewikkelde financiële puzzel die het kabinet te leggen had, nadert voltooiing.
-
PREMIUM
De rentes gaan weer omhoog, wat betekent dat voor ons spaargeld?
De tijd van negatieve rentes lijkt voorbij. Wereldwijd moet weer betaald worden voor geleend geld. Wie profiteert daarvan en wie betaalt de rekening? Vier vragen over de stijgende rente. -
VRAAG & ANTWOORD
‘Mag je autorijden met een koptelefoon op?’
‘Ik zie steeds meer mensen met een koptelefoon op achter het stuur van hun auto zitten’, schrijft lezer Hendrik de Groot in de wekelijkse vraag & antwoord-rubriek van onze autoredactie. ‘Ik heb het idee dat deze mensen de geluiden van buitenaf missen en daardoor niet goed kunnen reageren bij noodsituaties. Is dit niet verboden?’ -
Meeste spaarders krijgen geld niet terug na spaartaks-debacle, zegt staatssecretaris Van Rij
Spaarders die te veel belasting hebben betaald over hun vermogen, maar die daartegen geen bezwaar hebben gemaakt, hoeven niet te rekenen op volledige compensatie van de overheid. Dat blijkt uit antwoorden van staatssecretaris Marnix van Rij, zojuist in de Tweede Kamer.