Partijen willen met ‘grote minderheid’ formatiedebat afdwingen: ‘Het is de hoogste tijd dat de Kamer de regie terugpakt’
Het moet mogelijk worden om met een ‘grote minderheid’ van vijftig leden een debat over de kabinetsformatie af te dwingen in de Tweede Kamer. Voor die ‘tussenoplossing’ pleiten Kamerlid Pieter Omtzigt en de partijen Volt en JA21, omdat de onderhandelende partijen een debat nu steeds tegenhouden.
De tussenoplossing moet worden opgenomen in het Reglement van Orde, waarin de vergaderregels van de Tweede Kamer staan. Die regels gaan dan specifiek over het kunnen afdwingen van een debat over de kabinetsformatie. Dat zou dan slechts steun van vijftig leden nodig hebben, stellen de partijen voor. Zeker nu deze en de vorige kabinetsformatie erg lang duurden, vinden de partijen dat broodnodig.
Weinig duidelijk
Een deel van de oppositie vraagt al tijden om een debat met de informateurs over de voortgang van de formatie. Ook Kamervoorzitter Vera Bergkamp heeft meerdere keren aangedrongen bij de informateurs op een update over de onderhandelingen tussen VVD, D66, CDA en ChristenUnie over een coalitieakkoord.
Vandaag schreven informateurs Johan Remkes en Wouter Koolmees in een briefje alleen dat de onderhandelingen inmiddels ‘vergevorderd’ zijn. ‘Na volgende week zullen wij de Kamer opnieuw informeren.’
,,Dit is wel heel, heel karig”, reageerde Omtzigt op de brief. Hij baalt dat de ‘onderhandelende meerderheid’ steeds een debat over de formatie tegenhoudt. Voor een regulier debat is namelijk een meerderheid nodig. ,,Daarmee wordt de controlerende functie van de minderheid feitelijk uitgehold. Daarom dienen we vandaag het voorstel in om dat te herstellen”, zegt hij.
Een treinreiziger heeft tegenwoordig meer kans op informatie over de formatie dan een Kamerlid
Democratische controle
Volgens Volt-leider Laurens Dassen is het ‘onderdeel van de democratische controle’ om ook met een minderheid een debat te kunnen eisen, zeker nu er maar geen einde aan de formatie lijkt te komen. ,,We zien dat iedereen informatie krijgt over de formatie, behalve de Tweede Kamer zelf”, zegt hij. ,,Een treinreiziger heeft tegenwoordig meer kans op informatie over de formatie dan een Kamerlid”, voegt fractievoorzitter Joost Eerdmans van JA21 toe. ,,Het is de hoogste tijd dat de Kamer de regie terugpakt!”
In de bestaande regels bestaat overigens al de mogelijkheid om met steun van dertig leden (van de 150) een debat aan te vragen. Maar zo’n dertigledendebat wordt door het dagelijkse bestuur van de Kamer vaak veel later ingepland in de toch al overvolle debatagenda. De indieners pleiten bovendien voor een minimum van vijftig om te voorkomen dat een klein deel van de oppositie de mogelijkheid aangrijpt om elke dag een debat aan te vragen. Informateurs en onderhandelende partijen zijn namelijk wel gebaat bij enige rust, zeggen de partijen.
Het Reglement van Orde wordt binnenkort vernieuwd door een groep Kamerleden.
Bekijk onze meest bekeken nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM10
Raakt D66 nóg een senaatszetel kwijt? Dat valt nog te bezien
Door een herstelde fout in Rotterdam raakte D66 opeens bijna 6000 stemmen kwijt. Met grote gevolgen: de democraten verliezen een zetel in de Staten van Zuid-Holland én in de Eerste Kamer. Of toch niet? -
1
Is zout nou wel of niet slecht voor je bloeddruk?
Over de hoeveelheid keukenzout die we gebruiken, is veel te doen. Toch heeft zout ook belangrijke functies, zegt voedingsdeskundige Karine Hoenderdos. In deze rubriek beantwoordt ons panel aan deskundigen elke week een lezersvraag over voeding, gezondheid of relaties. -
PREMIUMAnnie Schreijer-Pierik8
CDA-Europarlementariër: ‘Als Wopke weg moet, hebben we het wéér niet over de boeren’
CDA-Europarlementariër Annie Schreijer-Pierik staat vierkant achter Wopke Hoekstra, maar vindt dat Den Haag de verkiezingsoverwinning van BBB aan zichzelf te wijten heeft. -
PREMIUM
Met deze bomen heb je snel een koeler terras
De beste remedie tegen een hete zomer? Onze tuinexpert Laurence Machiels weet raad: plant nu nog bomen! Afhankelijk van de grootte van je tuin, legt ze uit welke bomen het best tot hun recht komen en welke genoeg (maar ook niet te veel) schaduw geven. ,,Strooi een mulchlaag van compost of bladaarde onder de boom, dat houdt de verdamping tegen.’’ -
Kamer: vervuilende bedrijven moeten verduurzaming zelf betalen
Bedrijven die relatief veel broeikasgassen uitstoten, moeten zelf meer investeren in verduurzaming. Het kabinet moet ze niet met extra subsidies helpen om hun achterstand op concurrenten in te halen, vinden zowel coalitie- als oppositiepartijen in de Tweede Kamer. Dat blijkt uit een rondgang van NU.nl.
-
Dit zijn de addertjes onder het gras van private lease
Ooit was er geen hond in geïnteresseerd, maar inmiddels is private lease niet meer weg te denken uit het Nederlandse autolandschap. Autorijden zonder zorgen over restwaarde, inruil of onderhoud en met een maandbedrag waardoor je precies weet waar je aan toe bent. Maar er zitten addertjes onder het gras. -
-
-
PREMIUMMet video15
Bijstand fors omhoog, weg met toeslagenstelsel: gemeenten eisen dat kabinet positie lage inkomens verbetert
Gemeenten eisen dat het kabinet de inkomenspositie van lage inkomens snel fors verbetert. Als minima komende jaren niet substantieel meer te besteden krijgen ontstaat er een nieuwe onderklasse die de maatschappij verder verdeelt, vrezen zij. -
Haagse formatie laat zich niet opjagen door Duits sprintje
De oosterburen laten zien dat snel formeren wél kan. Nederland moet echter nog even geduld hebben: ,,Als er meer tijd nodig is, nemen we die.”