Vreemd maar waar: vertrek van Hiddema zou Rutte wel eens heel erg kunnen helpen
Als de voltallige oppositie het kabinet volgende week wil wegsturen vanwege de toeslagenaffaire kunnen Rutte en zijn ministers in theorie ‘gered’ worden door het vertrek van Theo Hiddema. Zo zou Forum voor Democratie onbedoeld het kabinet in het zadel houden.
Delen per e-mail
Dat zit zo. Er is geen twijfel over mogelijk dat tijdens een debat over de toeslagenkwestie een motie van wantrouwen wordt ingediend tegen het kabinet, GroenLinks heeft die al aangekondigd. Dan komt het aan op een hoofdelijke stemming. Tot het vertrek van Hiddema had de oppositie 75 zetels, net als de coalitie. Maar omdat Forum de zetel van Hiddema tot nu toe leeg laat, is de oppositie met 74 en dus in de minderheid.
In principe kan de regering dan, met steun van de coalitiepartijen, gewoon doorregeren. Of het dat wil (en of coalitiepartijen dat willen) is de vraag. Maar theoretisch kán het dus wel.
Forum heeft namelijk de grootste moeite en aarzeling om de zetel van Hiddema gevuld te krijgen. Eerst was Susan Teunissen aan de beurt, maar die is allang met ruzie bij de partij vertrokken. Daardoor mocht partijoprichter Henk Otten, maar die vertrok ook al lang geleden met ruzie. Na een lange wachttijd bedankte hij, ook omdat hij vanuit de Eerste Kamer nu een eigen partij bestiert.
Daarom is het nu de beurt aan Paul Frentrop, een vertrouweling van Baudet. Maar Frentrop is momenteel ook al Eerste Kamerlid, fractievoorzitter bovendien, en geeft nog geen sjoege. Hij zou namelijk door een overstap zijn zetel in de senaat verliezen.
Frentrop houdt zich onbereikbaar en een woordvoerder van de partij zegt ‘totaal niet te weten’ wat het plan is. Zo lijkt de zetel leeg te blijven tot de verkiezingen. En dat zou het kabinet dus goed kunnen uitkomen.
Bekijk hier al onze video’s over de toeslagenaffaire:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Gelders Statenlid Marjolein Faber wil voor PVV de Tweede Kamer in
Geert Wilders heeft, op de dag van de kabinetsval, de PVV-kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen van half maart naar buiten gebracht. De lijst is doorspekt met bekende gezichten en vertrouwelingen van Wilders. Zo staat Marjolein Faber, PVV-fractievoorzitter in de Gelderse Staten én in de Eerste Kamer, op een verkiesbare achttiende plaats. -
Update / video Lilianne Ploumen nieuwe lijsttrekker van de PvdA: ‘Ik ben er klaar voor’
PvdA-Kamerlid en oud-minister Lilianne Ploumen (58) wordt de nieuwe lijsttrekker van de PvdA. Vanmiddag is ze door de partij voorgedragen in haar woonplaats Amsterdam. -
column Rutte rest niks anders dan een gang naar de koning, met zijn ontslagbrief
Özcan Akyol schrijft drie keer per week over wat hem bezighoudt. En soms een column meer als de gebeurtenissen daarom vragen. -
analyse Kabinetsval dichterbij: blijven zitten terwijl Asscher wél zijn conclusies trekt, is lastig uitlegbaar
Nu Lodewijk Asscher door zijn vertrek als PvdA-leider de hoogste politieke prijs betaalt, neemt ook de druk op premier Rutte toe. Een kabinetsval komt steeds dichterbij. -
TOESLAGENAFFAIRE VVD-minister Eric Wiebes vertrekt per direct uit demissionair kabinet: ‘Ik voel mij zwaar medeverantwoordelijk’
VVD-minister Eric Wiebes (Economische Zaken en Klimaat) vertrekt per direct uit het kabinet. Hij gaat niet demissionair door, zoals de rest van de ministersploeg. Wiebes was in het vorige kabinet als staatssecretaris van Financiën verantwoordelijk voor de Belastingdienst, die zwaar de fout in ging met de toeslagenaffaire.
-
VIDEO Rutte vraagt Kamer om steun voor avondklok: ‘je komt er niet met bestaande lockdown’
Een avondklok tegen het coronavirus heeft vooralsnog onvoldoende draagvlak in de Tweede Kamer, tot chagrijn van premier Rutte. Die doet met de beelden van volle Londense ziekenhuizen op het netvlies een klemmend beroep op de critici: houd alle opties open. ,,In het VK is het verschrikkelijk.” -
VIDEO Veel kiezers mijden de stembus in maart: ‘Dit kan natuurlijk niet’
Zo’n 10 procent van de kiezers zegt in maart niet naar de stembus te gaan als de situatie rond het coronavirus nog net zo is als nu. Toch trekt het kabinet alles uit de kast om de Tweede Kamerverkiezingen gewoon door te laten gaan. -
VIDEO Asscher stapt op, PvdA moet op zoek naar nieuwe lijsttrekker
Lodewijk Asscher stopt als lijsttrekker van de PvdA. Hij lag al een tijd onder vuur vanwege zijn rol in de toeslagenaffaire. Asscher blijft tot de verkiezingen in maart aan als Kamerlid, maar vertrekt daarna. Daardoor moet de PvdA op het allerlaatste moment op zoek naar een nieuwe partijleider. Voorlopig neemt Kamerlid en oud-minister Lilianne Ploumen het fractievoorzitterschap over.