Laatste winnaar Elfstedentocht glijdt over de finish op Bonkevaart
Henk AngenentEen Tocht der Tochten past niet in tijden van een pandemie, maar oud-winnaar Henk Angenent laat zich niet tegenhouden. Hij gleed vanavond rond 18.00 uur over de finish op de Bonkevaart. ,,Na de tocht van 1997 is dit altijd zijn grote wens geweest.”
Delen per e-mail
Door Arjan Schouten
Zijn schaatshart bloedde, toen het ministerie deze week alsnog een streep zette door eventuele marathonwedstrijden op natuurijs. Zo’n uitzonderlijke vorstperiode, die verdiende een wedstrijd. Sowieso een NK, of een klassieker. Maar nee, het mocht niet zo zijn. Dus stond Henk Angenent de laatste dagen al op tal van locaties op het ijs, om zelf maar wat meters te maken. Dicht bij huis in Woubrugge en ook in de Alblasserwaard, waar hij vrijdag al op het traject van de Molentocht reed voor de drukte van het weekend. Maar Friesland riep, hij móést terug naar het ijs waar zijn leven 24 jaar geleden voor altijd veranderde.
,,Ik ga een stuk Elfstedentocht schaatsen”, liet Angenent gisteren weten. Dat stuk werd al snel een groter plan, na overleg met zijn schaatsvrienden. Met Henk Matser, eigenaar van het Van der Valk-hotel in Leeuwarden en zanger Syb van der Ploeg en zijn broer Jacob, fietst Angenent elk jaar met Pinksteren de Elfstedentocht. Nu bood Moeder Natuur de kans om hem ook nog eens zelf te schaatsen, dus startte het kwartet vanmorgen vroeg op het ijs van De Zwette, waar Angenent in 1997 ook begon aan zijn succestocht.
,,Ze wilden eerst eigenlijk maandag pas gaan, maar met die aangekondigde dooi was dat niet zo’n goed plan”, vertelt Angenents vrouw Sannah vanuit Friesland. ,,Syb was gister al op het ijs geweest en dat bleek op veel stukken best goed begaanbaar. Dus zijn ze vandaag maar meteen vertrokken.”
Met een bevoorradingsauto vol versnaperingen rijdt Sannah met haar dochter dwars door Friesland voor het kwartet uit. Bij de passage in Sneek schoot ze al wat foto’s bij de bekende Waterpoort en merkte ze dat het niet onopgemerkt voorbijgaat, dat de oud-winnaar terug is op ‘zijn’ ijs. ,,Mensen klapten en riepen en wilden graag met Henk op de foto. Ja, dat is toch wel leuk natuurlijk.”
We gaan ‘m proberen helemaal te schaatsen, maar het kan niet overal.
Maar of haar man vandaag de complete 200 kilometer af zou leggen, net als 24 jaar geleden? Sannah had zo haar twijfels. ,,Het stuk van de Zwette naar Sneek daar hebben ze al héél lang over gedaan, veel moeten klunen. Dus het valt niet mee. En op de Luts kunnen ze waarschijnlijk ook niet schaatsen, daar liggen veel stukken open. Maar we zien wel hoe ver ze komen. Ze hebben tot half zes, denk ik. Daarna wordt het donker. Misschien dat ze desnoods maar wat stukken met de auto moeten. Of ik pik ze ergens op.”
Angenent móést het gewoon nog een keer proberen, weet ze. ,,Na de tocht van 1997 is zijn grootste wens altijd geweest om de toertocht nog een keer te rijden”, zegt Sannah. ,,In ’97 zat hij zo ín die wedstrijd en daar reed hij ook nog een paar uur in het donker. Henk wil het graag gewoon nog eens een aantal keer bewust meemaken.”
Maar ook dat is sinds ’97 niet meer gelukt. En door een wedstrijd- en toertocht werd door het bestuur van de Elfstedenvereniging voor deze winter vanwege corona al vroeg de streep gezet. Dus dan maar op eigen houtje. Sannah: ,,Dat is dan toch de sportman die in Henk weer wakker wordt.”
,,We gaan ‘m proberen helemaal te schaatsen, maar het kan niet overal”, vertelde Angenent, bij een koffiepauze in Sloten. ,,Soms is het ijs heel goed, soms helaas heel slecht.”
Na Sloten heeft het viertal Balk overgeslagen. Ze zijn op de Luts gestapt en daar verder gegaan naar Stavoren. Rond 18.00 uur kwamen ze uiteindelijk aan op de Bonkevaart in Leeuwarden.
In Bolsward zijn Angenent en zijn makkers vanmiddag in de volgauto gestapt, om het meest noordwestelijke deel van de route over te slaan. ,,Het ijs is daar niet te doen’‘, vertelt Angenent vanuit de auto over de passages rond Harlingen en Franeker. Ook de tijdsdruk speelt hem parten, om half zes wordt het donker en om negen uur gaat de avondklok in. Ook zijn knie, na een operatie toch al niet het sterkste deel van zijn lijf, werkt niet mee. ,,Die is al naar de kloten en ik ben er ook nog hard op gevallen’‘, laat hij weten op weg naar het meest noordelijke punt van de Elfstedenroute. ,,Voor Dokkum gaan we het ijs weer op.‘’
Vanwege de pijn in zijn knie bleek het laatste stuk langs Bartlehiem terug naar Leeuwarden geen pretje meer. Vlak voor de klok van zes gleed Angenent bij het invallen van de schemer onder de finishboog op de Bonkevaart door, na toch nog zeker 140 kilometer schaatsen. Hand in hand met zijn kompanen.
Bekijk hier alle video's over het winterweer.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Hoe kan Roest het tij keren? 'Het mooie is: die Van der Poel komt precies op tijd’
Ongeslagen, ongenaakbaar, behalve dan op de WK afstanden. Het blijkt een terugkerend fenomeen bij Patrick Roest (25). Hoe kan hij dat keren? ,,Het is misschien wel verstandig om je momenten meer uit te kiezen.’’ -
Sprinttalente Fledderus kiest voor schaatsploeg Reggeborgh
Marrit Fledderus maakt de overstap van het gewest Fryslan naar Team Reggeborgh. Het pas 19-jarige sprintster heeft een contract getekend voor twee jaar bij de ploeg van coach Gerard van Velde. -
PREMIUMVideo
Deze profvoetballer werd ontslagen omdat hij de Elfstedentocht reed
Op dagen dat veel Nederlanders mijmeren over de Elfstedentocht, denkt voormalig Telstar-voetballer John Weijers altijd terug aan 21 februari 1985. Want: de dag dat hij de tocht reed en vervolgens ontslagen werd door zijn club. Terugblik op een van de opvallendste gebeurtenissen in het betaald voetbal. -
PREMIUM
Moeder volgt wereldkampioen Krol vanuit de camper: ‘Soms denk ik: joh, ga een beroep kiezen’
Als toekijken op de tribune niet kan, dan maar op het parkeerterrein van Thialf, dachten de moeder en stiefvader van Thomas Krol. Een reportage vanuit een camper, terwijl Krol wereldkampioen wordt. -
VIDEO
Topfavoriete Kok moet buigen voor Golikova op 500 meter
Femke Kok is er niet in geslaagd als eerste Nederlandse vrouw de wereldtitel te veroveren op de 500 meter. De Nederlandse topfavoriete kwam in de laatste rit niet aan de tijd van Russin Angelina Golikova, die goud pakte in 37,14 seconden.
-
Mantia profiteert van beulswerk Bergsma en verslaat Stroetinga in de sprint
Arjan Stroetinga heeft bij de WK afstanden in Heerenveen zilver veroverd op de massastart. De 39-jarige Fries moest in de eindsprint de Amerikaan Joey Mantia voor laten gaan. De Belg Bart Swings kwam als derde over de finish. De onttroonde Jorrit Bergsma belandde na een voor hem zware race op de zevende plaats. -
KNSB ziet geslaagde bubbel als blauwdruk voor andere toernooien: ‘Hebben iets heel bijzonders gedaan’
Het leek een vrijwel ‘onmogelijke’ missie in de huidige coronapandemie, maar het is de Nederlandse schaatsbond KNSB toch gelukt: een internationale schaatsbubbel in Friesland creëren die vrijwel zonder incidenten ruim een maand in stand bleef. ,,Ik ben echt verschrikkelijk trots wat we hier met alle mensen van House of Sports, KNSB en niet te vergeten Thialf hebben neergezet”, liet technisch directeur Remy de Wit van de Nederlandse schaatsbond KNSB voldaan weten. -
Imponerende Krol pakt wereldtitel op 1500 meter, Nuis en Roest ook op het podium
Thomas Krol heeft zich op grandioze wijze gerevancheerd van zijn diskwalificatie op de 1000 meter. Met een tijd van 1:43.752 pakt hij de wereldtitel op de 1500 meter. Kjeld Nuis en Patrick Roest eindigden als tweede en derde.