Humberto Tan haalt in talkshow uit naar Thierry Baudet: ‘Soms moet je niet zwijgen!’
VIDEOPresentator Humberto Tan heeft politicus Thierry Baudet gisteravond van repliek gediend. Enkele opmerkelijke uitspraken die de Forum voor Democratie-voorman zaterdag over aids deed kunnen voor hem niet langer door de beugel. ,,Baudet vindt het nodig om al dat leed te bagatelliseren en te overgieten met een racistisch, homofobisch sausje.”
Humberto twijfelde naar eigen zeggen ‘enorm lang’ of hij er aandacht aan moest besteden. ,,Want de meeste collega’s doen dat niet. Die laten de opmerkingen wellicht terecht links liggen. Internationaal wordt het wel opgepikt”, zo begon hij vanavond zijn talkshow. Omdat het hem persoonlijk raakt, laat hij toch het fragment zien van de woorden die FVD-leider Thierry Baudet dit weekend uitsprak.
In aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 2022 toog de Forum voor Democratie-voorman zaterdag naar Heerhugowaard om kandidaten van zijn partij voor te stellen en aanhangers toe te spreken. Hij sprak daar ook over het coronavirus, en deed enkele opmerkelijke uitspraken. Zo stelde de FvD-leider: ,,De kans dat een blanke hetero aids krijgt, is kleiner dan de kans dat ‘ie door de bliksem wordt getroffen. Die kans is 0,000... is megaklein. Eigenlijk bestaat aids niet, in principe niet, voor blanke hetero’s. Dat komt eigenlijk niet voor.’’
Baudet noemt de angst voor aids bij blanke mannen ‘irrationeel’ en ‘ons aangepraat door de big pharma en die hele angstindustrie’. Het dragen van een condoom om het overdragen van ziektes tegen te gaan noemt hij daarna ’onzin’. ,,En ik denk dat zoiets ook gebeurd is bij al die politici over corona. Ze kunnen gewoon niet meer normaal nadenken daarover.’’
De tekst loopt verder door onder de tweet.
Korte metten
Humberto maakt in zijn show een krachtig statement tegen de uitspraken van Baudet. ,,De broer van Mark Rutte, de broer van Eberhard van der Laan, mijn broer. Alle drie overleden aan de gevolgen van aids. Zoals zoveel mannen en vrouwen zijn overleden aan aids. Maar Baudet vindt het nodig om al dat leed te bagatelliseren en te overgieten met een racistisch, homofobisch sausje.”
Hij vervolgt: ,,En dat in het weekend dat het betaalde voetbal de regenboogfamilie heeft omarmd en zichtbaar steunt.” Humberto verwijst daarmee naar de verschillende acties in het betaalde voetbal om de lhbti-gemeenschap wereldwijd te steunen. Zo speelden alle aanvoerders met een OneLove-aanvoerdersband, droegen de coaches en de arbitrage een regenboogspeldje en hadden alle cornervlaggen de kleuren van de regenboog. Ook de plopkapjes voor microfoons die werden gebruikt bij het afnemen van interviews na de wedstrijden hadden de kleuren van de regenboog.
,,Baudet bedankt", besluit Humberto. Tafelgast en Nederlands radiomaker Frits Spits noemt het dapper. ,,En ook heel terecht wat je zegt. Ik vind het ook terecht dat Baudet steeds wordt gecorrigeerd als hij dit soort onzin vertelt.”
Baudet reageert na de uitzending via Twitter: ‘Altijd maar die ‘verontwaardiging’ en emo-kaart om het debat te gijzelen. Mijn punt was dat in de jaren 90 Europese hetero’s werden geterroriseerd met angstbeelden over AIDS terwijl de kans daarop extreem klein was en is. En ik zei dit om uit te leggen wat er gebeurt met corona.’
De tekst loopt verder door onder de tweet.
Onzin
Humberto heeft met zijn redactie lang gesproken over of hij dit wel moest doen. ,,Je geeft iemand een platform, je laat horen wat die zegt en het is ook onzin. Maar tegelijkertijd als je dat constant blijft doen, laat je het ook voorbij gaan. Ik moest heel erg denken aan mijn collega Peter R. de Vries. Dat was zijn credo ook, als goede mensen zwijgen, laat je het kwaad voortwoekeren. Dit was gewoon te ver, omdat het me persoonlijk ook raakt. Ik kan me niet voorstellen waarom je dit in hemelsnaam zou doen. We hebben het Aidsfonds gebeld. Heel veel mensen gebeld om te kijken of ze commentaar wilden geven. En het aidsfonds wilde niet eens echt commentaar geven, omdat ze zeiden dat dit zo afschuwelijk is. En dit is niet een show waar we dit soort dingen normaal doen, maar ik vind: Soms moet je niet zwijgen!”
Het komt Humberto op een groot applaus in de studio te staan. Ook via Twitter regent het lovende reactie. ‘Scherp en terecht statement’ en ‘Dat is een stukje televisiegeschiedenis wat Humberto net deed en zei, diep respect" en ‘Diep respect’, klinkt het. Niet iedereen is echter enthousiast. ‘Wanneer ga je Rutte corrigeren op zijn gedrag?’ en Forumland (niet het officiële account van Forum voor Democratie) twittert: ‘Wat een gelul’.
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Rijstevlaai en soezen: dit kan iedere beginnende thuisbakker maken
Iedereen is gek op zoetigheid. Natuurlijk kan je hiervoor naar de bakker bij jou om de hoek gaan, maar veel bakrecepten kun je heel makkelijk zelf maken. Twee patissiers geven inspiratie voor de makkelijkste bakrecepten waar iedereen mee aan de slag kan. -
Armie Hammer spreekt zich voor het eerst uit na vermeend misbruik
Armie Hammer heeft zich voor het eerst sinds lange tijd openlijk uitgesproken sinds hij begin 2021 beschuldigd werd van seksueel misbruik en kannibalisme. In een interview met schrijver James Kirchick ontkent de acteur opnieuw alle aantijgingen, geeft hij aan vroeger zelf te zijn mishandeld, bekent hij een zelfmoordpoging te hebben ondernomen en vertelt hij hoe het nu met hem gaat. -
PREMIUMInterview
Jan Rietman trapt De Week van de Jaren 60 af: ‘Deze tijd kan wel een vleugje ‘sixties’ gebruiken’
Jan Rietman trapt zaterdagochtend De Week van de Jaren 60 af op NPO Radio 5. In gesprek met de presentator annex pianist over zijn muziekloopbaan, Los Vast, André van Duin en Willy Patat. ‘De sixties zijn bepalend voor de hele muziekgeschiedenis’. -
Skivakantie: hier zijn winterbanden en sneeuwkettingen verplicht
Heel wat Nederlanders gaan binnenkort weer met de auto op skivakantie. Maar hoe zit het met de verplichting tot winterbanden? En hoe bevestig je sneeuwkettingen? Dit zijn de belangrijkste regels. -
met video
Na dansen en bijkomen reist Amalia nu met ouders naar bovenwindse eilanden
Na een weekeinde bijkomen op Curaçao gaat het introductiebezoek van prinses Amalia aan de Antillen maandagochtend verder op de zogeheten bovenwindse eilanden. In vier dagen bezoekt ze samen met haar ouders de eilanden Sint Maarten, Sint Eustatius en Saba.
-
Matthew McConaughey spreekt stem in van Elvis voor Netflix-serie
De Amerikaanse acteur en Oscarwinnaar Matthew McConaughey spreekt de stem in van Elvis Presley in de actiecomedyserie Agent Elvis, meldt streamingdienst Netflix. Agent Elvis, dat in 2019 nog als Agent King werd aangekondigd, is vanaf maart dit jaar te zien. -
-
-
Update
Dichter Kinderboekenweek Pim Lammers trekt zich terug na doodsbedreigingen
Pim Lammers heeft besloten zich terug te trekken als schrijver van het Kinderboekenweekgedicht 2023, nadat hij doodsbedreigingen had ontvangen. Dat heeft boekenkoepel CPNB zaterdag laten weten. ‘Ik heb aangifte gedaan', meldt Lammers in een verklaring. -
Getest: Dit is de beste vrijstaande vaatwasser
Wat is de beste vrijstaande vaatwasser? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord.
6 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerronald van ooijen
Cris van Hoogstraten
S Schiltmans
Ceciel Buijser
Sierd de Vos