Mabel en dochter blij met winnaar Prins Friso Ingenieursprijs, Beatrix kijkt trots toe
Als koningin moest ze niets hebben van computers en moderne communicatiemiddelen, maar als 83-jarige checkte prinses Beatrix vanmiddag digitaal in voor de uitreiking van de Prins Friso Ingenieursprijs, vernoemd naar haar in 2013 overleden zoon. Eén van diens dochters is volgens haar moeder erg blij met de winnaar.
Voor de eerste keer verschijnt prinses Beatrix via een videoverbinding bij een officiële gelegenheid en het is ook de eerste keer dit jaar dat haar voormalige koninkrijk de inmiddels gevaccineerde prinses te zien krijgt. Haar laatste openbare optreden dateerde van december 2020, toen ze een schilderexpositie in Dordrecht opende.
Eén keer eerder zag Nederland Beatrix in coronatijd via een schermpje, tijdens de geïmproviseerde Koningsdag vorig jaar. Feestelijk proostte ze met een glas champagne op de 53ste verjaardag van haar oudste zoon, koning Willem-Alexander.
Servieskast
Nu, bij de uitreiking van de Prins Friso Ingenieursprijs, gaat het om haar tweede zoon; prins Friso, de ingenieur die in de zomer van 2013 op paleis Huis ten Bosch stierf aan de gevolgen van een ski-ongeluk anderhalf jaar eerder. Samen met haar schoondochter prinses Mabel, de weduwe van Friso, woont zijn moeder jaarlijks de uitreiking van de prijs bij, nu noodgedwongen digitaal. Mabel vanuit haar woonplaats Londen, Beatrix zo te zien vanaf kasteel Drakensteyn in Lage Vuursche. De computer of tablet die voor de prinses neer is gezet staat in elk geval voor een haard en niet, zoals met Koningsdag vorig jaar, voor een servieskast.
Als koningin moest Beatrix weinig tot niets van moderniteiten als computers en internet hebben. Treffend voorbeeld: als zij in haar Italiaanse vakantievilla Rocco dei Draconi in Tavernelle verbleef en aldaar wetten of koninklijke besluiten diende te ondertekenen, moest een ambtenaar naar Italië reizen met de documenten. Na de troonswisseling in 2013 paste Willem-Alexander deze systematiek aan. Hij kan in zijn Griekse vakantiehuis of waar ook ter wereld digitaal zijn handtekening zetten, daar hoeft niemand meer het vliegtuig voor te pakken.
En waar hij en koningin Máxima nu vrijwel dagelijks digitale werkbezoeken afleggen, was deze prijsuitreiking voor Beatrix dus een primeur. Dat geeft ook het belang aan dat zij hecht aan de naar haar betreurde zoon vernoemde prijs. Via de videoverbinding applaudisseerde Beatrix hartstochtelijk voor de winnaar: David Fernandez Rivas, hoofddocent vloeistofdynamica aan de Universiteit Twente.
Met zijn team werkt deze ingenieur, die prijzen van de vak- én publieksjury won, aan een methode om medicijnen zonder naald te injecteren. Het idee zat vroeger al in de televisieserie Star Trek en wordt volgens Rivas binnen enkele jaren bewaarheid; het medicijn of vaccin wordt tegen de opperhuid gehouden en zo erg versneld dat die druppel dwars door de huid heen gaat, zonder prik. In het weefsel vlak onder de huid remt de vloeistof dan weer af.
Door de coronapandemie is deze naadloze injectietechniek ‘superrelevant’, oordeelde prinses Mabel glunderend. Een mooie oplossing bovendien voor één van de twee dochters van haar en prins Friso, die behoorlijk bang is voor naalden. En voor haar beste vriendin, voegde ze eraan toe, die als diabetespatiënte talloze naalden in zichzelf moet zetten. Mabel sprak verder de hoop uit Rivas later dit jaar in levende lijve te kunnen treffen.
Kijk hier onze video's over het koninklijk huis:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
vraag 't vtwonen
Zo wordt je huis een oase van rust: ‘Dat is echt een basisbehoefte’
In een rustig huis is het fijn thuiskomen na een lange werkdag. Hoe maak je van je huis zo’n serene plek? We vragen het Liza Wassenaar, stylist bij vtwonen. -
Talkshow HLF8 keert terug, presentator nog onbekend
HLF8 keert na een zomerstop weer terug op televisie, maar wie de presentatie op zich neemt is nog niet bekend. Dat laat een woordvoerder van Talpa desgevraagd aan het ANP weten. Vaste presentator Johnny de Mol legde eind april zijn werkzaamheden bij de SBS 6-talkshow neer vanwege beschuldigingen van wangedrag aan zijn adres. -
PREMIUM
Is opleiding in Wales voor Alexia net zo'n vlucht als voor haar vader, Willem-Alexander?
Ze wordt normaal gesproken niet zijn opvolger, maar toch treedt prinses Alexia (15) in de voetsporen van haar vader, koning Willem-Alexander. Net als hij rondt zij haar middelbare school af aan het prestigieuze Atlantic College in Wales. Heeft Alexia hetzelfde motief als haar vader, die als lastige puber de soms verstikkende sfeer in paleis Huis ten Bosch ontvluchtte? -
Showbytes
Freek heeft bijzondere verkooppraatjes en Barbara zet schaar in lange lokken
Korte updates van de sterren op sociale media: wij smullen ervan. In de rubriek Showbytes struint de showredactie het web voor je af voor de gekste, mooiste en opvallendste posts van bekende Nederlanders en celebrity’s. Dit artikel wordt gedurende de dag vernieuwd. -
Podcast
Nanette en Marlies verloren ongeboren baby: ‘Zoveel liefde voor zo’n ieniemini mensje’
Een zwangerschap leidt niet altijd tot een blakende, gezonde baby: per jaar verliezen in Nederland zo’n 25.000 vrouwen een ongeboren kindje. In de podcast Miskraammonologen, een productie van Ouders van Nu, AD en de regionale titels, hoor je de persoonlijke verhalen van deze vrouwen. Deze week vertellen Marlies en Nanette over hun miskramen.
-
Energierekening
Sjaak (75): ‘Ik heb zelf radiatorfolie achter de radiatoren geplaatst, met magneten’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Sjaak Kolderman (75) uit Sassenheim. -
Power Rangers-acteur aangehouden vanwege frauderen met coronasteun
Austin St. John, de acteur die de Red Ranger speelde in de jarennegentigserie Mighty morphin power rangers zou hebben gefraudeerd met coronasteun, meldt Entertainment Weekly. -
Branche verwacht dat festivals doorgaan ondanks personeelstekorten
Hoewel ook in de festivalbranche sprake is van een flink tekort aan personeel, verwachten verschillende betrokkenen uit de sector niet dat er daardoor evenementen afgelast zullen worden. Dat zeggen zij desgevraagd tegen het ANP.