Vlaamse regering boos op Jan Jaap na opmerking over zwarte vrouw: ‘Schandelijk’
Comedian Jan Jaap van der Wal heeft zijn excuses aangeboden nadat de voltallige regering van Vlaanderen geschokt had gereageerd op een uitspraak van hem in het VRT-programma De ideale wereld. In het fragment wordt een ervaren medewerkster van de overheid, afkomstig uit Somalië, voorgesteld als een poetsvrouw die voor machtige witte mannen minderwaardig werk moet doen. De Vlaamse minister-president Jan Jambon noemde het ‘schandelijk’.
In het satirische programma, dat Van der Wal bij onze zuiderburen presenteert, werd gespot met de persconferentie van de Vlaamse regering over het zogenoemde relanceplan. In een video die de comedian toonde, was te zien hoe politici een zaal verlieten, waarna een zwarte vrouw binnenkwam. Van der Wal suggereerde impliciet dat de vrouw een schoonmaakster was.
In werkelijkheid is de vrouw, die van Somalische afkomst is, een ervaren medewerkster van de Vlaamse overheid. Dat zij in het programma werd afgeschilderd als een zwarte poetsvrouw of dienstmeid van ‘machtige blanke mannen’, schoot bij de ministers van de Vlaamse regering in het verkeerde keelgat. De voltallige regering reageerde ‘geschokt’.
Verdrietig
‘Deze vrouw, die ooit vluchtte voor het geweld in haar geboorteland, werkt al ruim vijftien jaar voor de Vlaamse overheid’, aldus een gezamenlijke reactie van de regering. ‘Zij was medewerkster van verschillende eerste ministers en ministers-presidenten. Ook vandaag is zij op het kabinet van de Vlaamse minister-president de eerste verantwoordelijke voor alle protocollaire aangelegenheden. In die functie ontvangt en begeleidt zij binnen- en buitenlandse regeringsleiders en zelfs staatshoofden. Dat werk doet zij uitstekend en met grote nauwgezetheid. Iedereen is vol lof over haar.’
Zij voelt zich door de tv-makers vernederd en gekwetst
Toen de vrouw vanochtend zelf de beelden te zien kreeg, reageerde ze volgens de regering verdrietig. ‘Zij voelt zich door de tv-makers vernederd en gekwetst’, klonk het. ‘Allen zijn we geschokt’, stelde minister-president Jan Jambon. ‘Dit is onaanvaardbaar en kan nooit als humoristisch worden bestempeld’, meende Jambon. En hoewel satire gericht op publieke personen moet kunnen, was dit fragment volgens Jambon onaanvaardbaar. ‘Nu hebben ze een topvrouw diep geraakt, ook in haar arbeidsfierheid. Dit is er ver over. Schandelijk, dat woord is hier op zijn plaats.’
Oprechte excuses
Presentator Jan Jaap van der Wal reageerde schriftelijk op de scherpe veroordeling van de Vlaamse regering.
‘In de monoloog bespreken we op een humoristische manier beelden uit de actualiteit; we geven er satirisch commentaar bij. We baseren ons op wat we zien. Beelden liegen niet, maar ze tonen inderdaad niet altijd de hele waarheid en dat is hier zeker het geval’, stelde van der Wal.
‘Met wat we nu weten, zouden we een grap over deze regeringsmedewerkster niet hebben gemaakt. Het was uiteraard ook niet de bedoeling om haar te schofferen. We begrijpen dat dit verkeerd is binnengekomen. Ik zal contact opnemen met de medewerkster en haar ook persoonlijk mijn oprechte excuses overbrengen.’
Er is inmiddels overleg geweest tussen Van der Wal en de Vlaamse regering. De presentator wist niet wie de vrouw was, zei hij. Ze werkte eerder voor Yves Leterme en Herman Van Rompuy (beiden CD&V), later ook voor Geert Bourgeois (N-VA). Mocht hij die context gekend hebben, dan had hij die grap nooit gemaakt, liet productiehuis Woestijnvis weten.
Waarschuwing
VRT-woordvoerder Bob Vermeir zei tegen De Morgen dat er geen plannen zijn om het fragment of de uitzending online te schrappen. Wel zal de openbare omroep het bewuste fragment niet langer verspreiden via YouTube en Facebook.
Verder komt er bij de programmabeschrijving een waarschuwing voor de grap en een vermelding dat Jan Jaap Van der Wal zijn excuses heeft aangeboden. ,,Zo ziet iedereen wat er aan de hand is en dat de grap misplaatst was”, aldus Vermeir.
Bekijk hier al onze video’s over Show & Entertainment:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
1
Zo zet je gezichtsherkenning en vingerafdrukscanner van je telefoon snel uit
Je smartphone ontgrendelen met je gezicht of vingerafdruk klinkt veilig, maar in geval van nood kan het juist een beveiligingsrisico zijn. Iemand kan onder dwang je gezicht scannen of onopgemerkt je vingerafdruk bemachtigen. Gelukkig kun je dit voorkomen. -
Netflix toont in VS waarschuwing bij nieuw seizoen Stranger Things na schietpartij Texas
Netflix heeft in de nasleep van de dodelijke schietpartij op een basisschool in Texas eerder deze week een waarschuwing geplaatst bij de eerste aflevering van het nieuwe seizoen van de serie Stranger Things. De waarschuwing is alleen te zien voor kijkers in de Verenigde Staten, meldt entertainmentsite Variety. -
PREMIUM
Goedkoop tanken? Volgende week loont het om zelfs 200 kilometer om te rijden
De brandstofprijzen gaan volgende week in Duitsland zó hard omlaag, dat het prijsverschil met wat je bij een Nederlands tankstation betaalt gigantisch wordt. Vanaf woensdag geldt in Duitsland een adviesprijs van 1,72 euro, wat vergeleken met de Nederlandse prijzen nu minimaal 40 cent per liter lager is. Loont het om daarom ver om te rijden om te tanken? De Gelderlander zocht het uit. -
Zangeres Charli XCX is stem kwijt en zegt uitverkocht concert in Utrecht af
De Britse zangeres Charli XCX (29) komt morgenavond toch niet naar Utrecht. Ze is haar stem kwijt en moet haar shows van vanavond (in Brussel) en morgen in een uitverkocht TivoliVredenburg afzeggen. -
Energierekening
Ad: ‘Ik heb zelf ventilatoren onder de radiator geklikt voor optimale verwarming’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ad Voermans (66) uit Rijen, bij Breda.
-
Jury in zaak Depp-Heard gaat dinsdag verder met beraad
De jury in de smaadzaak tussen de Hollywoodsterren Johnny Depp en zijn ex Amber Heard gaat dinsdag verder met haar beraad. Dat betekent dat er vrijdagavond nog geen uitspraak werd gedaan in de zaak die de 58-jarige acteur tegen zijn 33-jarige ex heeft aangespannen. -
Norbert ter Hall wil debuutroman van Stefan Raatgever verfilmen
Regisseur Norbert ter Hall en scenarist Robert Alberdingk Thijm, die samen de hitserie A’dam-EVA maakten, gaan de debuutroman De jongen die van een klif sprong van schrijver Stefan Raatgever verfilmen. Hun productiehuis Willy Waltz International heeft de rechten gekocht voor een serie van uitgeverij Luitingh-Sijthoff. -
Met video
De Verraders keert terug met Halloween-special op Videoland
De zinderende finale van De Verraders is nog maar net achter de rug of RTL heeft nieuws: het programma keert terug. Deze keer met een Halloween-special op Videoland.