Miljoenen computers kwetsbaar na fout met Intel-chips: ‘Update Windows meteen’
Er zijn opnieuw grote fouten ontdekt in Intel-chips. Onderzoekers van securitybedrijf BitDefender hebben de kwetsbaarheid gevonden waarmee cybercriminelen toegang krijgen tot computers van Windows. Het is het vierde lek in twee jaar tijd bij de chipfabrikant. Het advies luidt: update Windows meteen.
Delen per e-mail
Smartphones, Mac-apparaten en tablets zijn niet vatbaar voor de kwetsbaarheid, meldt het bedrijf. Volgens Bright zijn in potentie miljoenen pc's, laptops en servers kwetsbaar. Dat zijn wel apparaten met een processor van na 2012.
Windows heeft al een update uitgerold om het lek te dichten. Consumenten kunnen die meteen downloaden en installeren. Eerder ontdekten onderzoekers van de Vrije Universiteit Amsterdam dat de chips vatbaar zijn voor hackers. Daar maakten kwaadwillenden misbruik van de berekeningen die een processor al doet voordat een taak wordt uitgevoerd op een computer. Daardoor kan de computer sneller worden. Deze 'speculatieve berekeningen’ waren door het lek onbeveiligd beschikbaar.
Dat gat werd snel gedicht, maar er bestond nog een manier om toegang te krijgen tot deze informatie. BitDefender vond dat lek en heeft Intel en Microsoft de tijd gegeven om een fix te maken. Nu die oplossing er is, is het lek gepubliceerd. BitDefender zegt echter dat een nieuw lek een kwestie van tijd is.
Alhoewel het lek dus openbaar is, is het bijzonder lastig te gebruiken. Hackers moeten flinke expertise hebben om daadwerkelijk iets te kunnen met het lek. Bij particulieren zullen de slachtoffers dus wel meevallen, in tegenstelling tot de traditionele phishing- en ransomware-hacks. Bij bedrijven is het risico hoger, aldus Bright.
Verder in het nieuws
-
Kosmische sleepkabel: Europa gaat sonde bouwen die ruimtepuin opruimt
Europa wil een ruimtevaartuig bouwen dat satellieten gaat opruimen. Zulke sondes bestaan nu niet, maar moeten de hoeveelheid ruimteafval in een baan rond de aarde terugdringen. Het is de bedoeling dat de schoonmaaksonde, de ClearSpace-1, in 2025 voor het eerst een testvlucht uitvoert. -
Wasmachine kopen? Check onze aanraders
Toe aan een nieuwe wasmachine? Deze vier toestellen, in vier verschillende kwaliteits- en prijsklasses, ontfermen zich het beste over je kleine en grote wasjes. -
PREMIUM
Nieuwe tv kopen? Hier moet je op letten
De komende feest- en vakantiedagen zijn bij uitstek een periode om uren op de bank van films en series te genieten. Liefst natuurlijk op een tv met haarscherp beeld. Waarop moet je letten als je een nieuwe wilt kopen? -
Playstation 25 jaar Playstation, de kip met de gouden eieren voor Sony
De spelcomputer die computerspellen tot allemansvriend in de huiskamer bombardeerde, is 25 jaar. Eigenaar Sony verdiende er miljarden mee. Maar houdt het paradepaardje van Sony het nog 25 jaar vol? -
100.000 computers lek als een mandje: YouTuber Sven komt zo abortuskliniek binnen
YouTuber Sven van der Meulen heeft een abortuskliniek in verlegenheid gebracht door aan te tonen dat hij gemakkelijk de computer kan binnendringen en bij privégegevens kan. Het lek is inmiddels verholpen, maar staat symbool voor een groter probleem: zo'n 100.000 computers in Nederland kom je zo binnen.
-
PREMIUM
Chromebooks Hoe Google's ‘simpele laptop’ het klaslokaal veroverde
Een uitgeklede laptop. Een internetbrowser met toetsenbord. De reacties op de eerste chromebooks van Google waren in 2011 uiterst negatief. Inmiddels is de 'simpele' laptop in zeer veel Nederlandse scholen te vinden. -
Madelynn gaf vader twee weken toegang tot haar sociale media en gaat viral met hilarische posts
Als je tienerdochter achter je rug ook jongens van haar leeftijd uitnodigt voor een logeerpartijtje is een gepaste straf op zijn plaats, oordeelden ouders Larry en Tawnya Sumpter. Ze stelden hun dochter Madelynn (15) voor de keuze: ofwel een maand zonder smartphone, of papa twee weken lang toegang verlenen tot je sociale mediakanalen. -
Update John de Mol: Het zou Facebook sieren om zich neer te leggen bij bitcoin-vonnis
Facebook gaat in beroep tegen een vonnis over nepadvertenties voor bitcoinproducten. Het platform kreeg van een rechter in Amsterdam de opdracht om zulke reclames te weren wanneer mediatycoon John de Mol erin voorkomt. Ook moest Facebook aan hem vertellen wie er achter de advertenties zitten. De Mol, die de zaak aangespannen, noemt het ‘tekenend’ dat de techreus in beroep gaat.