Kunst maken in coronatijd, wat doet dat met een kunstenaar: expositie in Tiel
TIEL - Kunst maken in tijden van corona. Dat is toch anders. Twintig regionale kunstenaars uit Rivierenland lieten zich inspireren door de lockdown periode. De expositie ‘1,5.M.Kunst’ is vanaf vandaag te zien.
Delen per e-mail
De collectie in de tentoonstellingsruimte van cultuurcentrum Zinder in Tiel maakt duidelijk dat de coronamaatregelen grote invloed hadden op hun recente werk.
Schilderijen en objecten dragen de sporen van acht bijzondere maanden die achter ons liggen, een periode waarin voor de meeste kunstenaars de focus binnenshuis lag en angst en onzekerheid terugkerende thema’s in hun werk zijn.
Voor Kunstenaarsvereniging Werkplek was dit aanleiding om een tentoonstelling in te richten. De helft van de 40 leden tellende club leverde werk aan dat aansluit bij het thema.
Spartacus
Eén van de blikvangers in de expositieruimte is een wit beeld van een meter hoog dat de naam Spartacus draagt en gemaakt is door Guusje Kaayk. ,,Het is een assemblage van onder meer poppetjes in klederdracht die verwijzen naar een groot aantal landen”, legt de Tielse uit.
,,Dat symboliseert het wereldwijde probleem van de pandemie en laat tegelijk zien dat de hele wereld op de schop gaat.” Het werk is tussen maart en augustus in fasen gebouwd.
Veel gebeurtenissen uit de coronaperiode zijn erin verwerkt.
Kaayk: ,,Veel gebeurtenissen uit die periode zijn erin verwerkt. Ik begon met 75 jaar vrede, daarna is er een hoop ellende aan toegevoegd: covid-19, de anderhalvemeterregel, de lockdown, Black Lives Matter. Recentelijk heb ik alle figuurtjes mondkapjes gegeven.”
Aarzelende mensen
Collega-kunstenaar en stadgenoot Rudy van Amersvoort benadert het thema op een andere manier. Zijn bijdrage aan de expositie is een voorstelling van bewegende mensen. De titel is Aarzeling, een gedachte die al snel bij de toeschouwer opkomt bij het zien van de voorzichtig rondstappende figuren.
,,Het gaat over het weer naar buiten gaan na de lockdown”, verklaart hij zijn schepping. ,,Dat ging gepaard met enige aarzeling en met angst om te dicht bij de ander te komen.” Basis van het werkstuk is een foto die op de computer is bewerkt. ,,Die liet ik op groot formaat afdrukken, waarna ik hem deels beschilderde.”
tekst loopt door onder de foto
Ponton bij Zennewijnen
Sylvia Janssen van Doorn is secretaris van de kunstenaarsvereniging voor het Gelders rivierengebied die in 1997 is opgericht. Zij zet zich al jaren in bij het organiseren van tentoonstellingen, onder meer in het Ziekenhuis Rivierenland.
De ontwerper en vormgever, die drie jaar geleden iconen, raamfolies en kunstwerken ontwierp voor de parkeergarage Westluidensepoort in haar woonplaats, leverde voor de thema-expositie in Zinder Expo een groot en kleurrijk olieverfschilderij aan.
Het is een bewerking van een foto van een ponton dat lag bij de bol van Zennewijnen en werd gebruikt om de schepen te vullen met stenen voor de strekdam.
Je voelt je bedreigd maar het gevaar is onzichtbaar.
Janssen van Doorn: ,,Het gevaarte leek op en luchtkasteel, of op een kruising tussen een dier en een schip. Een unheimisch beeld dat bij mij associaties opriep met de lockdownperiode. Je voelt je bedreigd maar het gevaar is onzichtbaar. Die lichte toets die ik aanbracht in de lucht symboliseert een sprankje hoop op betere tijden.”
Voor Heleen Wilke was de anderhalvemeterregel inspiratiebron bij het schilderen van een tafel waaraan mensen op afstand van elkaar zitten. Interactie tussen de figuren ontbreekt.
Haar uitleg bij het 60 bij 30 centimeter metende acrylschilderij: ,,Dit is voor mij het meest schrijnende van deze periode, die afstand. Ik koos bewust voor een afbeelding van personen aan een tafel, want samen aan tafel zitten is toch een van de mooiste manieren om contact met elkaar te hebben. De verplichte afstand die nu geldt, voelt als armoede.”
Ook een vrolijke noot
Toch is er tussen alle somberte ook iets vrolijks waar te nemen in de expositieruimte. Daarvoor zorgt Adé Peters uit Kerk-Avezaath. Zij ziet de dingen van de zonnige kant en dat komt terug in de schilderijen die ze vervaardigde in de opsluitperiode.
,,We werden getrakteerd op prachtig weer en we hadden zeeën van tijd om te schilderen”, blikt ze terug. ,,Dat gaf positieve energie. Ik zag hoe de zon de tomaten in de vensterbank bescheen en hoe het beeld weerspiegelde in het aanrechtblad. Dat heb ik met gemengde techniek vastgelegd.”
Wie interesse heeft in de persoonlijke verhalen die bij de werkstukken horen, is welkom bij de afsluiting van de expositie op 30 oktober. Dan gaat beeldend kunstenaar Ardje de Graaf -zelf een van de deelnemers- vanaf 15.30 uur in gesprek met de makers. De tentoonstelling is gratis te bezichtigen tijdens de openingsuren van Zinder.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Graafmachines klaar, slopen maar: Beursplein in Tiel gaat plat voor appartementen
TIEL - Nog even en het gebouw van Beursplein Rivierenland is er niet meer. Het pand, voor velen bekend als het voormalige Nuon-kantoor, gaat tegen de vlakte om ruimte te maken voor spiksplinternieuwe appartementen. -
PREMIUM6
Avondklok: het is overwegend stil in Rivierenland, jongeren spelen kat-en-muis-spelletje met politie in Tiel
TIEL/KESTEREN/WAARDENBURG - Het overgrote deel van de inwoners van Rivierenland is de eerste avond en nacht van de avondklok massaal thuis gebleven. Dat leidde tot een bizar aandoende stilte op de A15, A2 en de Rijnbrug bij Kesteren. Alleen in Tiel speelde een groepje jongeren in de binnenstad een kat-en-muis-spelletje met de politie. -
Een kliekje van kerst: de zwerfkerstboom
TIEL - De kerst is afgelopen, de jaarwisseling achter de rug. Tijd om de kerstboom af te tuigen dus. Maar waar breng je die boom naar toe? In ieder geval niet in z’n geheel naar de ondergrondse container. Of beter gezegd: náást de ondergrondse container. -
PREMIUM20
Coronabeperkingen raken jongeren hard: ‘Alles wat leuk was, is weg’
Steeds meer jongeren hebben depressieve klachten: de corona-beperkingen raken hen hard. Schoolbestuurders, jongerenwerkers en hulpverleners maken zich zorgen, maar doen wat ze kunnen om te helpen. -
PREMIUM12
Een avondklok maakt de straten in Tiel, Huissen en Nijmegen nóg leger
TIEL / NIJMEGEN - Het inmiddels demissionaire kabinet heeft de avondklok nog altijd hoog op het lijstje met gewenste maatregelen staan. De nu al rustige straten in Tiel, Huissen en Nijmegen worden daarmee nóg leger.
-
PREMIUM9
Chocco mag eindelijk weer naar de trimsalon: ‘Gewoon zielig als je ziet hoe de dieren eruit komen te zien’
TIEL/ MAURIK - Een hond of kat vol klitten? Dan kan hij nu eindelijk weer bij de trimsalon terecht. De dierentrimsalons moesten eind vorig jaar dicht, maar mogen nu open als door een te lange vacht het welzijn van een dier in gevaar komt. -
Auto raakt van de weg en belandt in de sloot in Tiel, bestuurder gewond
KERK-AVEZAATH - Een auto is vrijdagnacht rond 05.00 uur van de weg geraakt en over de kop gevlogen aan de Achterstraat in Kerk-Avezaath. Het voertuig belandde uiteindelijk in een sloot. -
PREMIUM
Veel meer jeugdoverlast in coronajaar ten opzichte van 2019
TIEL - Corona laat zijn sporen na in de Tielse veiligheidscijfers. Het aantal gevallen van cybercrime steeg vorig jaar fors ten opzichte van 2019, net als het aantal overlastmeldingen door jeugd. Ook het aantal huisverboden verdubbelde.