Steeds meer vuurwerkvrije zones: Wageningen wijst Torckpark aan
WAGENINGEN - Vuurwerk afsteken op oudjaarsdag of nieuwjaarsnacht in het Torckpark in Wageningen? Het gemeentebestuur van Wageningen wil dit verbieden. Het park met een wijde cirkel erom heen wordt verboden gebied voor vuurwerkliefhebbers.
Delen per e-mail
Op steeds meer plekken in de regio mag geen vuurwerk meer worden afgestoken tijdens oud en nieuw. Burgemeester Geert van Rumund van Wageningen merkt dat de weerstand tegen het afsteken van vuurwerk toeneemt.
Niet alleen in Wageningen. ,,In heel Nederland.’’ Van Rumund sluit daarom niet uit dat er in de toekomst in Wageningen helemaal geen vuurwerk meer afgestoken mag worden.
Dierenpark en verpleeghuis
Wageningen is niet de eerste plaats met een vuurwerkvrije zone. Ede is al verder. Dat wees drie jaar geleden de eerste zone aan bij een dierenpark en een verpleeghuis. Om ervaring op te doen, stelde die gemeente. Veenendaal heeft twee jaar geleden twee vuurwerkvrije zones ingericht. De gemeente Renkum kent al veel langer vuurwerkvrije zones rond plekken waar dieren worden gehouden, zorginstellingen, scholen en in natuurgebieden.
Ede is nu zo ver dat de gemeente experimenten met vrijwillige vuurwerkvrije zones ziet zitten. Als er voldoende mensen in een buurt zo’n zone zien zitten, dan wil Ede hieraan meewerken. Er is alleen geen handhaving. Schiet iemand toch vuurwerk af, dan komt daar geen politie voor. Geheel vuurwerkvrij ziet Ede nog niet zitten.
Als proef
De eerste vuurwerkvrije zone in Wageningen ziet Van Rumund als een proef. Aanleiding om ermee te beginnen is voor hem het grote aantal klachten dat is binnengekomen bij het vorig jaar geopende meldpunt voor vuurwerkoverlast. ,,Ik ben echt geschrokken van het grote aantal klachten dat daar binnen komt. Mensen ondervinden hinder van harde knallen en dieren hebben last van vuurwerk. En dat is er nog milieuverontreiniging.’’
Van Rumund wil nu - mits de gemeenteraad daarmee instemt - het gebied rond Torckpark, Stadsboederij Wageningen en verpleeghuis Torckdael aanwijzen als vuurwerkvrije zone. ,,Ik denk dat mensen er begrip voor hebben dat daar geen vuurwerk mag worden afgestoken. Net als bij een verpleeghuis’’, zegt hij.
Handhaven is lastig
Het lastige van een vuurwerkvrije zone is handhaven, stelt Van Rumund. ,,We kunnen de politie en onze boa’s daar wel een rol in geven, maar we hebben een capaciteitsprobleem in de stad. Ik kan niet garanderen dat er wordt gehandhaafd.’’
Van Rumund doet daarom een beroep op zijn inwoners om zich er toch aan te houden. ,,Ik ga hierover wel met de gemeenteraad in gesprek. Voor komend oud en nieuw wordt het nog lastig om voldoende capaciteit te krijgen om te handhaven.’’
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Meer dan de helft van Arnhemmers voor algeheel vuurwerkverbod
ARNHEM - Als het kabinet dat mogelijk maakt, moet Arnhem een algeheel vuurwerkverbod invoeren rond oud en nieuw. -
PREMIUM6
De strijd om de laatste vierkante meters grond: ‘We worstelen enorm met die vraag’
In Nederland kunnen we ons de komende jaren opmaken voor een fikse strijd: wie krijgt de laatste meters grond? Onze ambities zijn groot maar het aantal vrije kavels schaars. -
PREMIUM3
Schaatsers balen van actie waterschap, maar dat houdt voet bij stuk
WAGENINGEN - De Wageningse uiterwaarden zijn volgestroomd en bevroren. Er ligt een mooie gladde ijsvloer, maar voor hoelang? Waterschap Vallei en Veluwe heeft de sluisjes opengezet om het water weer af te voeren naar de Rijn. Door het zakkende water wordt het ijs onveilig. Schaatsers balen. -
PREMIUM
‘Nul’ behoefte aan vuurwerkvrije zones in de Liemers
DUIVEN - Terwijl de ene na de andere gemeente in Nederland steeds meer vuurwerkvrije zones invoert, blijft het stil in de Liemers. Niet nodig want nauwelijks klachten, vinden Westervoort en Duiven en niet te handhaven vindt Doesburg. Inwoners hebben er ook geen behoefte aan, blijkt na een oproep van de gemeenten. -
PREMIUM
Geen verbod, wel steun voor vuurwerkvrije wijken als bewoners dat willen
NIJMEGEN - Als bewoners van Nijmeegse wijken vuurwerkvrij oud en nieuw willen vieren of met een centrale licht- en vuurwerkshow, moeten ze optimaal ondersteund worden door de gemeente. Daar maakt de Nijmeegse gemeenteraad zich sterk voor.
-
Gezonder eten klinkt makkelijk, maar is het vaak niet
WAGENINGEN - Een verse banaan of een appel. Ze zijn vaak duur en bovendien bederven ze snel. Gedoe! Vrijwel elke supermarkt biedt tal van lekkere snacks die wel houdbaar zijn, goedkoop én vaker in de aanbieding. Klinkt goed! En zo blijft de supermarkt een ongezonde jungle. -
Hoe de Nederlandse boer aan polderen ten onder gaat: ‘De boer denkt: ik kan het nooit goed doen’
WAGENINGEN - Er is geen land in Europa waar het landbouwbeleid zozeer wordt overgelaten aan de boeren zelf dan in Nederland. En dat brengt hen nu danig in de problemen. Het gevolg: al anderhalf jaar boerenprotest. Wagenings Hoogleraar Rogier Schulte hoopt visie te kunnen bieden voor de toekomst. -
Automobilist knalt met auto tegen lichtmast op Mansholtlaan Wageningen
WAGENINGEN - De bestuurder van een auto is maandagochtend vroeg op de Mansholtlaan in Wageningen gewond geraakt bij een eenzijdig ongeluk. Het slachtoffer knalde met zijn auto tegen een lichtmast die omknakte.