‘Als je klanten behandelt als kleuters, moet je niet raar opkijken als ze zich ook zo gaan gedragen’
Psycholoog Thijs Launspach is stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: zelf nadenken.
Een afspraak maken voor een internetverbinding bij een van de aanbieders in ons land is ontzettend makkelijk, merkte ik. Je gaat naar een website, vult gegevens in en geeft aan wanneer je kunt. Je afspraak wordt ter plekke in je scherm bevestigd: vrijdag over twee weken, van 14.00 tot 16.00 uur. Nog geen minuut later verschijnt in je mailbox nog eens een éxtra bevestiging. Onnodig, want je hebt de afspraak al netjes in je agenda gezet; je wist immers meteen al wanneer je thuis moest zijn.
Maar dan begint het pas. Een week voor de afspraak krijg je nog een reminder: je hebt een afspraak, he? Drie dagen van tevoren: nóg eentje, ‘Joehoe! Afspraak!!!’. Net als ik denk dat ze wel klaar met me zijn, volgen er sms’jes. De dag van tevoren én op de dag zelf. Als ze er de mankracht voor hadden, zouden ze ’s ochtends nog voor mijn deur staan ook: vanmiddag afspraakje, niet vergeten he?
Nadenkspieren trainen
Als het nou alléén de internetaanbieder betrof, was het nog tot daaraantoe geweest. Maar het is ook de sportschool, pakketbezorger, vliegtuigmaatschappij, autoverhuurder, kapper én de tandarts. Dat een bedrijf dit doet, is niet onlogisch. Ze willen simpelweg het aantal no-shows beperken. Een monteur sturen naar iemand die niet thuis is of tijd vrijhouden voor iemand die niet komt, kost geld. Er zit echter wel een risico aan. Als je je klanten behandelt als kleuters, moet je niet raar opkijken als ze zich ook zo gaan gedragen.
Je kunt er ook op vertrouwen dat mensen zelf hun afspraken kunnen bijhouden
Hoe minder je hoeft na te denken, hoe minder je de nadenkspieren traint. Dat zie je ook bij uitstervende vaardigheden. Een paar jaar na Google Maps leert niemand meer kaartlezen (vervelend, als je verdwaald bent en je batterij is leeg). Een rekenmachine maakt ons minder goed in hoofdrekenen. Met een spellingscontrole verlies je het vermogen tot spellen. Vraag een modern mens wat voor weer het is, en hij kijkt naar zijn telefoon in plaats van naar buiten. We worden steeds meer gemaksmensen, die je aan het handje moet houden. Die je vijftien reminders moet sturen, anders vergeten ze een afspraak. Dat hoeft natuurlijk niet: je kunt er ook op vertrouwen dat mensen zelf hun afspraken kunnen bijhouden. Laat ons in vredesnaam zélf nadenken, voor we dat vermogen kwijtraken!
Ik vroeg de monteur - die netjes had gebeld omdat hij later was - wat hij had gedaan als ik niet thuis was geweest. Hij haalde zijn schouders op. ‘Och’, zei hij, ‘dan was ik gewoon wat eerder bij mijn volgende afspraak’.
Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020).
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Goedkoper op vakantie met een hybride die sneller laadt? Zo (on)zinnig is dat
Steeds meer plug-in hybrides hebben een CCS-laadpoort, waarmee je tussendoor sneller kunt laden en – in theorie – veel meer op stroom kunt rijden. Kun je daarmee echt brandstof (en geld) besparen door onderweg zoveel mogelijk te ‘stekkeren’? We nemen de proef op de som richting Zuid-Frankrijk. -
PREMIUM
Kapper Dani komt naar je toe in zijn mobiele kapsalon: ‘Mensen zijn altijd druk, dus dit is een uitkomst’
De mobiele kapsalon waait langzaam over vanuit Londen. In het Groene Hart is Dani Brussen (21) de eerste met een rijdende kapperszaak. ,,We gaan dit straks heel veel zien”, voorspelt hij. -
Vandaag écht geen zin om te werken? Zo sleep je jezelf door een baaldag
Psycholoog Thijs Launspach is stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: een baaldag -
Energierekening
Ruud is van de variabele contracten: ‘Met de huidige energieprijzen pakt dat wat minder uit’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ruud Koot (60) uit Amersfoort. -
‘Van overal ‘ja’ op zeggen word je populair, maar van regelmatig ‘nee’ zeggen krijg je respect’
Psycholoog Thijs Launspach is stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: kiezen volgens je waarden.
-
‘Waarom stuur je me een mailtje én een appje, op zaterdagochtend nota bene?’
Psycholoog Thijs Launspach is stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: ijzeren wet. -
De beste consoles voor op de achterbank
Het is zomer en dat betekent voor veel gezinnen een lange reis met de auto richting de vakantiebestemming. Wil je die rit iets comfortabeler maken of zit jouw kroost niet te wachten op zes uur lang ‘ik zie wat jij niet ziet’ spelen? Zorg dan dat je een handheld of draagbare spelcomputer meeneemt. -
PREMIUM
Lavendel Anouk is voor kweker Paul de bestverkochte soort ooit: 20.000.000 plantjes in héél Europa
Ze zijn niet aan te slepen en je ziet ze overal. In de tuin, langs de weg, op terras en balkon. Lavendelplanten zijn megapopulair en worden met miljoenen verkocht. Alle soorten doen het goed, maar de absolute topseller is ‘Anouk’ van lavendelkweker Paul van der Salm uit Boskoop.