Regio Amsterdam wil 100 miljoen voor versnelde woningbouw
In en rond Amsterdam kunnen met hulp van het Rijk de komende vier jaar een kleine 20.000 betaalbare woningen verrijzen. De Metropoolregio Amsterdam doet daarvoor een beroep op de Woningbouwimpuls. Dat is een rijksregeling die is bedoeld om het enorme woningtekort op te lossen.
Delen per e-mail
De Metropoolregio Amsterdam (MRA) is een samenwerking van 32 gemeenten en de provincies Noord-Holland en Flevoland en maakte zelf deze ambitie bekend. De woningnood is in dat gebied het hoogste van Nederland. Het ministerie van Binnenlandse Zaken treedt niet naar buiten over de andere aanvragen.
De regio Amsterdam hoopt op een bijdrage van 100 miljoen euro, wat neerkomt op gemiddeld 5000 euro per woning. Laurens Ivens, wethouder Wonen Amsterdam: ,,De tekorten aan betaalbare woningen in onze regio zijn enorm. Met zoān bijdrage uit de Bouwimpuls kunnen we de bouw van bijna 20.000 betaalbare woningen versneld voor elkaar krijgen. Voor alle woningzoekenden in de regio zou dat een enorme opsteker zijn.ā
Tien projecten
De beoogde 20.000 woningen zijn verdeeld over tien projecten in Amsterdam, Almere, Amstelveen, Haarlem, Haarlemmermeer, Hilversum, Purmerend en Zaanstad. Alleen al in Amsterdam kunnen met een bijdrage uit deze regeling ruim 8300 woningen (versneld) worden gerealiseerd in het Hamerkwartier in Noord en op IJburg.
In Amstelveen zouden 2157 woningen worden gebouwd op bedrijventerrein Legmeer, in Haarlemmermeer gaat het om ruim 2000 woningen op het Pionier-Bols-terrein. Hilversum wil ruim 600 woningen bouwen bij het centraal station.
Spades
,,Het is duidelijk dat we voor een grote bouwopgave staan,ā zegt Cees Loggen, gedeputeerde Wonen van de provincie Noord-Holland. ,,De plannen vanuit de gemeentes liggen voor, de spades kunnen de grond in. We rekenen op een positieve reactie van het kabinet.ā
De plannen vanuit de gemeentes liggen voor, de spades kunnen de grond in. We rekenen op een positieve reactie van het kabinet
De regeling loopt tot eind 2023 en heeft een totaal budget van 1 miljard euro. Dat wordt in etappes beschikbaar gesteld. In de eerste tranche is aan 27 projecten in totaal 336 miljoen euro toegekend. Nu gaat het om de tweede tranche. Daarvoor heeft het Rijk 225 miljoen in de knip. Gemeenten konden hiervoor tot maandag middernacht voorstellen indienen.
Met de Woningbouwimpuls zou de bouw van 65.000 woningen worden versneld. De huizen worden naar verwachting ook betaalbaarder. De eerste tranche levert 51.000 woningen op, dus de verwachting is dat het doel ruim gehaald gaat worden. In afspraken van 2018 staat dat in Nederland jaarlijks 75.000 huizen worden gebouwd. Er gaan al wel geluiden op om dat aantal te verhogen, omdat het woningtekort is opgelopen tot 331.000.
De projecten moeten voldoen aan een rijtje voorwaarden. Zo moet minimaal de helft van de woningen betaalbaar zijn, dat wil zeggen: sociale huur, woningen voor middeninkomens met een maximale maandhuur van 1000 euro en koopwoningen met een verkoopprijs onder de NHG-kostengrens (nu nog 310.000 euro, per 1 januari 325.000 euro). Ook moeten de gemeenten zelf meebetalen en moeten er per project minstens 500 woningen worden gebouwd.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMWaarvan Akte
Help, mijn man is klusser! Jaren na oplevering heeft Ferrie het huis nog niet afgebouwd
Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling in ons katern ZO. Deze week zorgt een bouwval voor een relatiebreuk. -
De Nederlandsche Bank pleit voor snellere afbouw belastingvoordelen huiseigenaren
De hoge huurprijzen in de vrije sector zorgen voor een tweedeling tussen huiseigenaren en huurders. Een nieuw kabinet moet dat verschil verkleinen door belastingvoordelen van huiseigenaren af te bouwen, vindt De Nederlandsche Bank. -
hip huis
Met deze slimme tips breng je als beginner kleur in huis
Zou je graag je interieur een nieuwe uitstraling willen geven? Dan kun je wel wat inspiratie gebruiken. In de serie āHip Huisā daarom elke week de laatste woontrends. Deze week: kleuren. -
Dit verandert er aan de overdrachtsbelasting in 2021
Na wat gesteggel de afgelopen weken over de overdrachtsbelasting is de Tweede Kamer eruit. Een groot deel van de jonge huizenkopers wordt gematst en beleggers gaan fors meer betalen voor de aankoop van een huis. Ook voor bedrijfspanden verandert er wat. Hoe zit het precies? -
Recordaantal hypotheekaanvragen gedaan in 2020
Er zijn nog nooit zoveel hypotheekaanvragen gedaan als in 2020. In totaal werden er vorig jaar meer dan 500.000 aanvragen voor het afsluiten of oversluiten van een hypotheek gedaan, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN). Dat is bijna een kwart meer dan in 2019.
-
Huizenprijzen stijgen het sterkst in bijna twee jaar
De Nederlandse huizenprijzen zijn in oktober het sterkst opgelopen in bijna twee jaar. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) waren bestaande koopwoningen 9,1 procent duurder dan een jaar eerder. -
Hypotheekrente voor ā20 jaar vastā bereikt nieuw laagterecord
De hypotheekrentes liggen aan het begin van het nieuwe jaar historisch laag. Volgens gegevens van vergelijkingssite Rente.nl was met name bij lange rentevaste periodes sprake van een scherpe daling op jaarbasis. -
PREMIUM
Extra aflossen op je hypotheek: doen of niet?
Nederlandse huishoudens hebben gemiddeld zoān 40.000 euro spaargeld. Door de lage rente levert dat vrijwel niets op. Wel betalen we duizenden euro's per jaar aan rente voor onze hypotheek. Aflossen lijkt dus verstandig.