Valentijn (38): ‘Een groot deel van mijn energiekosten wordt vergoed door mijn werkgever’
EnergierekeningHoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Valentijn (38) uit Leeuwarden.
Hoe woon je?
,,Met mijn gezin ben ik in 2019 verhuisd van een slecht geïsoleerde jaren 30-woning naar een nieuwbouwhuis met energielabel A. Een enorme stap voor ons. Ik woon er samen met mijn vriendin en dochter (17). We zijn de eerste bewoners en onze tussenwoning heeft een woonoppervlak van 150 vierkante meter.
Wil je zelf mét naam meedoen met deze rubriek? Mail dan naar wonen@dpgmedia.nl. Deze aflevering van ‘Energierekening’ is beoordeeld door energieprestatieadviseur en makelaar Fabian Grotenhuis uit Dieren.
Het huis had standaard drie zonnepanelen met een opbrengst van slechts 250 wattpiek per stuk. Die hebben we verwijderd in 2020 en er vijftien nieuwe neergelegd van 340 wattpiek per stuk. Ze liggen op het zuiden, net als onze woonkamer en tuin. We hebben geen warmtepomp, wel een elektrische auto en we koken op elektra.
De stap naar nieuwbouw was voor ons een bewuste keuze. We zijn zelf geen klussers en hier hebben we een stuk minder onderhoud aan. Ook zijn alle apparaten nieuw en zuinig, het is hier allemaal ingericht op duurzaamheid. Dat sprak me aan. Op de extreme winterdagen na, hebben we weinig tot niets nodig hier.”
Wat voor energiecontract heb je?
,,In september 2021 heb ik een 3-jarig contract afgesloten bij Greenchoice. Gezien de gestegen energieprijzen ben ik daar heel blij mee. Voorheen wisselde ik elk jaar van leverancier, maar nu heb ik het voor het eerst lang vastgezet door de toenemende onrust op de energiemarkt. We betalen een voorschot van 160 euro euro. Dat is bewust wat te veel, vanwege de elektrische auto. Mijn werkgever vergoedt die kosten. Dat gaat automatisch, de gegevens uit de app van de laadpaal worden uitgelezen en doorgestuurd.
Afgelopen jaar verbruikten we 9500 kWh aan stroom, maar we wekten ook 4850 kWh op. Het grootste verbruik zit in de auto, ik zit namelijk veel op de weg. Die kostte afgelopen jaar zo’n 7000 kWh. Ons gasverbruik zat op 750 kuub. Uiteindelijk kwamen we afgelopen jaar uit op ongeveer 140 euro per maand, waarvan dus een groot deel werd vergoed door mijn werkgever omdat de auto de grootverbruiker is in ons huishouden.”
Wat doe je om de energierekening omlaag te brengen?
,,Die extra zonnepanelen gaan nu als een tierelier. We hebben dit jaar al veel zon gehad, want we zitten nu halverwege het jaar al op 3150 kilowattuur aan opgewekte stroom. In huis hebben we de thermostaat altijd op 19 graden staan. Beneden hebben we vloerverwarming en boven staan de radiatoren nooit aan.
We hebben overal ledverlichting, en bewegingssensoren in de gang beneden en boven. Onze droger is een warmtepompdroger, maar die gebruiken weinig. Met een tuin op het zuiden hangt de was vaak buiten. We hebben een douche en een bad en dat bad wordt wel regelmatig gebruikt. Zo’n drie à vier keer per week. Dat is denk ik onze grootverbruiker in gas. Zelf ga ik er nooit in, maar ik krijg geen huis zonder bad voor elkaar met twee vrouwen hè.
Ik heb weleens nagedacht over een warmtepomp, maar mijn gaskosten zijn nu ongeveer 70 euro per maand. Dat vind ik voor nu dan een te grote investering voor wat het me zou gaan opleveren. Misschien als straks mijn energiecontract afloopt.”
De achternaam van Valentijn is bekend bij de redactie. Bij uitzondering wordt die op verzoek van de geïnterviewde niet online gedeeld.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Tachtig procent van de Europese automobilisten kent dit waarschuwingssymbool niet
Waarschuwingssymbolen in de auto die aangeven dat er iets mis is, kunnen in de loop van de tijd veranderen, vooral wanneer de techniek aan boord verandert. De opkomst van hybrides en elektrische auto's kan voor een hoop verwarring zorgen. -
PREMIUMBINNENKIJKEN
Linda en Kerstin wonen op 34 vierkante meter mét kleindochter in achtertuin
Ze wonen en werken op 34 vierkante meter met hun twee honden en twee katten. Meer ruimte hebben Linda de Waard en Kerstin Thederan niet nodig. Hoewel de Dordtse wijk Crabbehof niet dé droomlocatie is voor hun tiny house, hebben ze een prachtige plek voor zichzelf en hun kleindochter gecreëerd. ,,Als de perfecte plek vrijkomt, kunnen we gewoon ons huis oppakken en verhuizen.” -
PREMIUM
Kukelekuwet als oplossing voor wooncrisis: ‘Maak bouwen in stank van platteland mogelijk’
Plattelandsgemeenten in Nederland zouden het bouwen van woningen bóven stankoverlast moeten stellen. AltenaLokaal wil hiermee lokaal een begin maken. -
Koken & Eten
Koud water of kokend water? Zo kook je je aardappelen het best
Eet jij vaak aardappelen? En hoe maak jij ze dan klaar? De een doet het met kokend water, de ander zet ze met koud water op. Experts geven hun adviezen voor het goed klaarmaken van de pieper. -
PREMIUM
Altijd maar reizen voor je werk, is dat nou wel zo leuk? ‘Moest wel eens een verjaardag van mijn kind missen’
Elke dag na je werk naar huis, dat is niet voor iedereen de realiteit. Deze drie Nederlanders waren soms vaker onderweg dan thuis. Hoe is het om veel te reizen voor je baan en hoe gaat het thuisfront daarmee om?
-
PREMIUMingewikkeld
Je huis verduurzamen: ‘Isolatieman 1 zegt het een, isolatieman 2 het ander, 3 begint er niet eens aan’
Isoleren! Zonnepanelen! Van het gas af! Onder druk van gigahoge energierekeningen slaan steeds meer Nederlanders aan het verduurzamen. Verslaggevers Richard Clevers en Wout van Arensbergen gingen aan de slag met hun huizen en kwamen van een koude kermis thuis. Herkenbaar, zegt een reeks experts. -
PREMIUMBinnenkijken
Yvonne vertrekt naar Zeeland en zet woning te koop: ‘Voelt als eengezinswoning, maar is groter’
Yvonne Huisman en haar man Arno verkopen hun dubbel benedenhuis aan de Meersingel in Pijnacker. Daarmee kan een langgekoesterde droom van Yvonne, wonen in Zeeland, eindelijk werkelijkheid worden. -
Energierekening
Ruud is van de variabele contracten: ‘Met de huidige energieprijzen pakt dat wat minder uit’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ruud Koot (60) uit Amersfoort.