Zin in vergeten groenten? Het ideale moment om rabarber te planten
Eigen tuin eerstTuingoeroe Romke van de Kaa vertelt elke week hoe je een lustoord maakt van een dorre lap grond. Deze week een vergeten groente, die perfect past in de eetbare tuin: rabarber.
Delen per e-mail
Op de volkstuin kom je hem nog wel tegen: rabarber. Uit de siertuin is deze groente, die in Engeland tot het fruit wordt gerekend, verdwenen. Toch begon de pronte pol daar, in die siertuin, zijn carriĆØre als tuinplant.
Rabarber was vijftig eeuwen geleden al bekend. De Chinezen gebruikten de wortels en de bladstelen als laxeermiddel. De plant, die in het wild op de toendra van Siberiƫ groeit, werd tegen het einde van de middeleeuwen in Europa ingevoerd. Als sierplant. Totdat de Britten rond 1600 ontdekten dat je rabarber ook kon eten.
Het duurde nog een paar honderd jaar voordat elk Engels gezin de zondagse lunch besloot met een bakje rhubarb crumble. Een verraderlijk gerecht: de knapperige korst koelt snel af, maar als je een hap neemt, verbrand je je mond aan de gloeiende rabarberbrij die eronder schuilt.
Mest
In Engeland werd rabarber traditioneel geteeld in een gebied dat de Yorkshire Triangle wordt genoemd. Daar werd het afval van de wolindustrie gebruikt als stikstofrijke mest. De heuvels zorgden voor een koel en nat microklimaat en de nabijgelegen kolenmijnen gaven brandstof aan de meer dan 200 forceerbedrijven. Want de groei van rabarber wordt āswinters na een koudebehandeling in donkere, verwarmde kelders opgejaagd. Dat opjagen heet forceren.
Met een speciale nachttrein werden de rabarberstengels naar Londen vervoerd. De Britse overheid stelde de prijs zo vast dat elk huishouden van rabarber kon genieten. Inmiddels is die vaste prijs losgelaten en de rabarbertrein rijdt niet meer, maar de groente is op dat excentrieke eiland nog altijd populair.
In Nederland werd rabarber pas tegen het begin van de vorige eeuw populair. Het forceren gebeurde hier niet in kelders, maar onder enorme, klokvormige aardewerken potten. Trekpotten worden die genoemd, want een ander woord voor forceren is voortrekken.
Die trekpotten zijn voorzien van een dekseltje dat je kunt optillen om te zien of de rabarber al klaar is om te worden geoogst.
Comeback
Rabarber is terechtgekomen in de hoek van de vergeten groenten, maar beleeft nu een bescheiden comeback. De plant past ook uitstekend in het concept van de eetbare tuin: mooi om naar te kijken en nog lekker ook. Oktober is een goede maand om rabarber te planten.
De plant heeft reusachtige geschulpte bladeren en kleurige rode stengels. De bloemknop zit verborgen in een stevig omhulsel waarvan het openbarsten te vergelijken valt met het breken van geboortevliezen: de knop scheurt open en baart een imposante, vertakte, witte bloemtros.
In handleidingen staat altijd dat je die bloemknop uit de plant moet breken, omdat bloei de plant zou verzwakken. Onzin. Rabarber valt niet te verzwakken, want de plant is nauwelijks dood te krijgen. Mits je hem verwent natuurlijk, met veel water en mest. Stikstofrijke mest, al staat stikstof op het ogenblik in een kwade reuk. Gewone compost is ook goed.
Hij past uitstekend in de eetbare tuin: rabarber. De pronte pol beleeft een bescheiden comeback.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
hip huis
De Togo bank is helemaal terug van weggeweest: āJe wil erin kruipenā
Zou je graag je interieur een nieuwe uitstraling willen geven? Dan kun je wel wat inspiratie gebruiken. In de serie āHip Huisā daarom elke week de laatste woontrends. Deze week: Togo banken. -
Eigen tuin eerst
De stampers van deze bloem zijn kostbaarder dan goud
Sommige krokussen bloeien in de lente, andere in het najaar. De allerleukste herfstkrokus is de Crocus sativus, vindt tuingoeroe Romke van de Kaa. Hij legt uit waarom. -
Woonakkoord gesloten voor bouw van 1 miljoen huizen
De 25 grootste branche- en belangenverenigingen in de woningbouw hebben gisteren een akkoord gesloten waarin staat dat tot 2030 maar liefst 1 miljoen huizen moeten worden gebouwd. De afspraken die ze daarover samen maken zijn ook een oproep aan de politiek om de juiste voorwaarden te creƫren en met extra geld over de brug te komen. -
Gas en elektriciteit goedkoper dan vorig jaar
Consumenten betaalden begin dit jaar wat minder voor hun energie dan vorig jaar. Gemiddeld was de prijs van energie in januari op jaarbasis bijna 4 procent lager. Dat komt door de lagere variabele leveringstarieven die de consument per kubieke meter gas of kilowattuur elektriciteit moet betalen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Op jaarbasis scheelt dat 60 euro op een gemiddelde energierekening. -
Vijf manieren om de overwaarde van je huis in te zetten
Huizenbezitters van 55 jaar en ouder zijn op zoek naar mogelijkheden om wat met de overwaarde van hun huis te doen, aangemoedigd door de extreem lage hypotheekrente. Het aantal hypotheekaanvragen bij die doelgroep stijgt en uit onderzoek van De Hypotheker blijkt dat 55-plussers hun woning graag verduurzamen.
-
PREMIUM
De magie van het jarendertighuis: āZoān halfronde voordeur alleen al...ā
Huizen uit de jaren 30 zijn de heilige graal van het wonen geworden. Schrijver Ingmar Heytze (50), die de eerste achttien jaar van zijn leven een huis uit 1931 bewoonde, vraagt zich af waar die bewondering vandaan komt. -
Eigen tuin eerst
āBoeren doen weinig goeds voor het landschap, maar randstadverlaters zijn ergerā
Tuingoeroe Romke van de Kaa vertelt elke week hoe je een lustoord maakt van een dorre lap grond. Deze week een persoonlijke ergernis: de tuinen van nieuwbakken boerderettes. Vooral als er een heleboel coniferen in staan. -
6
Kabinet lapt 266 miljoen euro om sneller huizen te bouwen
Gemeenten krijgen in totaal 266 miljoen euro om met spoed 45.000 nieuwe huizen te bouwen. Dat maakt minister Kajsa Ollongren (Wonen) vandaag bekend. Het geld gaat naar allerlei woningbouwprojecten in het land, van Alphen aan den Rijn tot Zwolle.