Windmolens Angerlo voorbode voor Nederland? ‘Straks staat heel het land vol met die satéprikkers’
ANGERLO - Draaien doen de vier gloednieuwe windmolens bij Angerlo nog niet, maar de lampen branden al wel. De ene buurtbewoner gruwt van de enorme stalen machines, de ander ervaart totaal geen overlast.
Delen per e-mail
Stilte voor de storm in Angerlo, waar eind vorig jaar vier grote windmolens zijn geplaatst. Eigenaar Pure Energie is de machines nu aan het testen en de wieken gaan op korte termijn draaien. Buurtbewoner Jan Jaap Tiemersma houdt zijn hart vast.
,,Ik ben er absoluut niet blij mee. Je woont met plezier in een waardevol, open gebied en denkt dat je beschermd bent. Het voelt alsof ons onrecht is aangedaan”, zegt hij.
Windmolen 175 meter
Het groene buitengebied van Angerlo is drastisch veranderd en ik vrees dat de komende jaren veel meer plekken in Nederland volgen
Tiemersma is een van de buurtbewoners die net als de gemeente Zevenaar tegen de komst van windpark Bijvanck was. De jarenlange strijd leverde echter niet het gewenste resultaat op; de Raad van State keurde de bouw goed.
De windmolens bij Angerlo hebben een ashoogte van 116,5 meter en de wieken zijn 58,5 meter lang. Als de wiek rechtovereind staat, is de tiphoogte 175 meter. ,,We zijn enorm gefrustreerd”, zegt Tiemersma, die op circa 600 meter van de turbines woont. ,,Het groene buitengebied van Angerlo is drastisch veranderd en ik vrees dat de komende jaren veel meer plekken in Nederland volgen. Dat er straks overal van die satéprikkers staan.”
De turbines bij Angerlo leveren volgens Pure Energie genoeg stroom om circa 16 procent van de elektriciteit die in de gemeente Zevenaar wordt gebruikt duurzaam op te wekken.
Liever windmolen dan flatgebouw
Niet alle buurtbewoners hebben veel moeite met de komst van de vier turbines. Saskia de Waal-Hagedoorn van bed en breakfast De Waalhoeve in Angerlo verwacht niet dat de molens voor veel overlast gaan zorgen. Ze woont op circa een kilometer afstand.
,,Iedereen wil het licht kunnen aandoen maar niemand wil een windmolen in de achtertuin. Maar ze moeten toch ergens staan. Persoonlijk kijk ik liever uit op een windmolen dan een flatgebouw. Ik heb recent nog gasten gehad en die hebben met geen woord gerept over de windmolens. Het is maar net wat je gewend bent.”
Ik heb recent nog gasten gehad en die hebben met geen woord gerept over de windmolens. Het is maar net wat je gewend bent
Beeldbepalend voor het landschap
Ook in het nabijgelegen Loil zijn de windmolens goed te zien. Eigenlijk beter dan gehoopt, zegt Tonnie Peters van de Loilse Kontaktraad, een stichting die de belangen behartigt van de inwoners en verenigingen in Loil. ,,We wisten dat de windmolens bij Angerlo groot zouden worden, maar dat ze zo beeldbepalend zijn voor het landschap hadden we niet verwacht. Ze vallen enorm op.”
Verlichting opvallend fel
Draaien doen ze nog niet, maar irritatie is er nu al over de verlichting van de molens. Overdag knipperen er witte lampen en ’s avonds en ’s nachts branden er rode. Zodat piloten zien waar de molens staan. ,,De verlichting kan en moet beter”, vindt Tiemersma.
Pure Energie geeft hem daarin gelijk. ‘De laatste tijd meldden mensen dat de verlichting opvallend fel brandt. Dat kan te maken hebben met instellingen die nog niet zo werken als zou moeten. Daar wordt aan gewerkt’, legt de energieleverancier uit.
We wisten dat de windmolens bij Angerlo groot zouden worden, maar dat ze zo beeldbepalend zijn voor het landschap hadden we niet verwacht
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
CHECK JOUW REGIO CORONAKAART | Dieprode hotspots in Maas en Waal en Liemers, Wageningen doet het opvallend goed
De daling van het aantal coronabesmettingen zet in de hele regio door. Toch blijven er zorgenkindjes zichtbaar: gemeenten die dieprood kleuren op de coronaart en het nog steeds niet heel veel beter doen. -
Ongewenst publiek bij bouw van windturbines op de Bijvanck: Pure Energie sluit bouwterrein af
ANGERLO - Om ongewenste toeschouwers bij de bouw van de windturbines op de Bijvanck in Angerlo te voorkomen, heeft energiebedrijf Pure Energie het bouwterrein afgesloten. -
PREMIUM
Lekker, die rust in de supermarkt in Zevenaar: ‘Het liep echt niet storm’
ZEVENAAR – Het is eerste kerstdag, één uur ’s middags. Bedrijfsleider Rick Kalter doet de deur van de SPAR in de wijk Stegeslag dicht. Zijn winkel is één van de vier supermarkten in Zevenaar die bij wijze van uitzondering open mag op deze feestdag. En de enige die niet om zes uur, maar al vijf uur eerder afsluit. -
Corona neemt af in de Liemers, alleen in Zevenaar stijging
ZEVENAAR - Het aantal coronabesmettingen in de Liemers is de afgelopen week behoorlijk afgenomen. Er werd bij 400 mensen corona geconstateerd tegen 538 een week eerder. De dalende teneur zet vooral de laatste drie dagen door. -
PREMIUM
Hangjeugd Zevenaar riskeert boete bij extra controles: ‘Mooier kunnen we het niet maken’
DOESBURG/ZEVENAAR - Vuurwerk afsteken, asociaal verkeersgedrag en hangen op plekken waar dat ongewenst is. De politie in de Liemers gaat in de kerstvakantie extra controleren uit om deze overlast te beperken.
-
Ruimte voor 10 extra medewerkers door verhuizing Fulfilment naar Zevenaar
ZEVENAAR - Het ‘s-Heerenbergse bedrijf Fulfilment Achterhoek verhuist naar het pand van Tiemex/Stefco aan de Edisonstraat in Zevenaar. De onderneming die de logistiek voor internationale en nationale webshops regelt, maakt een stevige groei door en heeft een ruimere opslag nodig. -
Vuurwerkoverlast in Liemers ogenschijnlijk niet minder dan in andere jaren
ZEVENAAR - De overlast van vuurwerk in de Liemers lijkt ondanks het landelijke vuurwerkverbod niet veel minder te zijn dan in andere jaren. Sterker nog: in Duiven, Westervoort en Doesburg zijn er deze maand zelfs méér meldingen van overlast binnengekomen dan in december 2019. -
Mijlpaal voor Zevenaar: bouw van windturbines op Bijvanck afgerond
ANGERLO - Een mijlpaal voor Zevenaar: de bouw van de vier windmolens op de Bijvanck tussen Angerlo en Loil is afgerond. Het is het eerste windpark op Zevenaars grondgebied. Mogelijk ook het laatste, want de gemeente wil in principe geen extra windmolens .